Podatki

Wpisy zawierające słowo kluczowe podatki.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Nowy Polski Ład - czyli o co tak naprawdę chodzi Mamuśka.pl

Cześć i czołem! Mam nadzieję, że Nowy Rok zaczął się dla Was dosyć przyjemnie. Pomijając zmiany jakie znów wprowadził nasz rząd.  Chodzi oczywiście o Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia. Mówi on międzyinnymi o zmianach podatkowych. Ponieważ nie mam wykształcenia z zakresu księgowości i ciężko byłoby mi mówić tutaj o rzeczach, których sama nie rozumiem to skupię się na kilku aspektach, które dotyczą bezpośrednio nas - rodziców. Pod koniec wpisu podam linki do paru stron, gdzie całekiem logicznie i w miarę łatwym językiem wszystko jest wyjaśnione.   Zaczne od zwiększonej kwoty wolnej od podatku. Dotychczas kwota ta wynosiła 8tysięcy, od 1 stycznia wzrosła ona do 30tyś. Zmiana ta obowiązuje osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów. Został również podn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Niemcy: z podatkami nie najgorzej z Niemiec, Austrii i Szwajcarii

Dochody z podatków, które w Niemczech zasilają budżet federalny oraz budżety landowe i lokalne okazały się w 2020 roku lepsze od spodziewanych.  Niemieccy podatnicy zapłacili łącznie  682,3 miliardów euro. W porównaniu do 2019 roku dochody te spadły o 7, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Warszawa mówi Dość! memoshort

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatki bezpośrednie i pośrednie w rolnictwie Asy Ekonomii - nauka jest prosta

  Definicja podatku   Podatek - świadczenia pieniężne na rzecz państwa lub innej osoby publiczno- -prawnej o charakterze przymusowym, powszechnym, bezzwrotnym i nieodpłatnym, pobierane na podstawie przepisó (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czynny żal Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest terminowe opłacanie podatków oraz składanie wymaganych deklaracji do urzędu skarbowego. Popełnienie pomyłki w deklaracji lub złożenie dokumentów w złym terminie mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami. Aby przedsiębiorca mógł uniknąć negatywnych konsekwencji może złożyć czynny żal. Czynny żal czyli zawiadomienie o popełnieniu czyny zabronionego składa się osobiście w formie pisemnej w urzędzie skarbowym lub przesyła się do urzędu pocztą. Przedsiębiorcy nie przysługuje możliwość odwołania się od negatywnie rozpatrzonej decyzji dotyczącej czynnego żalu. Czynny żal nie ma określonego wzoru, w piśmie należy zawrzeć:- dane dotyczące osoby wnoszącej zawiadomienie o popełnieniu czynnego żalu,- charakter popełnionego czynu,- istotne dla sprawy okoliczności,- dane osób współpracujących, które miały związek z popełnionym czynem,- informacje dotyc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Koniec z deklaracjami podatkowymi VAT Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Ministerstwo Finansów planuje likwidacje odrębnych deklaracji VAT oraz zastąpienie ich składania w formie odrębnego dokumentu zmodyfikowanym Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Czym jest Jednolity Plik Kontrolny? Przez Jednolity Plik Kontrolny należy rozumieć księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie, przekazywane na żądanie organu podatkowego. Od przyszłego roku zacznie obowiązywać nakaz prowadzenia i wysyłania elektronicznej ewidencji VAT przez wszystkich podatników oraz składania deklaracji VAT w formie elektronicznej. Zastąpienie tych obowiązków jednym znacznie ułatwi wywiązywanie się z obowiązków podatkowych. Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o VAT. Istotne jest, aby przedsiębiorcy mieli czas na przystosowanie się do planowanych zmian.

Zobacz cały wpis na blogu »
Uchylanie się od podatków Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Uchylanie się od podatków to termin określający nielegalne działania jednostek, przedsiębiorstw i innych podmiotów mających na celu zmniejszenie ich zobowiązań podatkowych. Głównie podejmowane działania opierają się na nieuczciwych deklaracjach podatników co do uzyskanych przychodów, czy zysków. Do sposobów uchylania się od podatków możemy zaliczyć:- uzyskiwanie dochodów z niezarejestrowanych, często zabronionych przez prawo działalności,- unikanie uiszczania opłat celnych,- przemyt,- uchylanie się od podatku VAT przez producentów poprzez zmniejszanie fakturowanej ilości sprzedanych towarów, - rejestrowanie firm w rajach podatkowych. Warto pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju pomijanie płacenia obowiązkowych podatków jest pewnego rodzaju okradaniem kraju. Wywiązywanie się z wypełniania obowiązków podatkowych pozwala bezpiecznie pro (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Funkcje podatków Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Podatki są wykorzystywane na realizację zadań publicznych. Funkcje podatków:- Fiskalna → podatek pełni bardzo ważną rolę jako podstawowy rodzaj dochodów budżetowych. To najstarsza funkcja podatkowa.- Regulacyjna → jej celem jest kształtowanie dochodu i majątku będących w dyspozycji podatników. Podatki pozwalają na redystrybucję dochodu i majątku narodowego między podatnikami a związkami publicznoprawnymi, jakimi są państwo i organy samorządu terytorialnego.- Stymulacyjna → oznacza wykorzystanie instrumentów podatkowych w celu wywarcia wpływu na warunki działania jednostek oraz na kierunki i tempo ich rozwoju.- Informacyjna → jej zadaniem jest dostarczanie informacji o prawidłowościach bądź nieprawidłowościach przebiegu procesów gospodarczych. Zgodnie z polskim prawem podatki muszą posiadać 4 cechy:- nieodpłatność,- przymusowość,- powszechność, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Przyspieszony VAT Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

W roku 2017 podobnie jak w latach wcześniejszych przedsiębiorcy będa mogli starac się o wcześniejszy zwrot VAT, jednak zostanie to znacznie utrudnione. Aby otrzymać zwrot podatku w skróconym terminie będą musieli spełnić następujące warunki: 1. Kwoty naliczonego podatku wykazane w deklaracji podatkowej muszą pochodzić:- z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości uregulowane,- faktur innych niż płatne przelewem, które dokumentują należności większe niż 15 000 zł,- zapłaconych dokumentów celnych, deklaracji importowej, dokumentujących należności,- importu towarów rozliczonych. 2. Kwoty podatku naliczonego nierozliczoną w poprzednich okresach nie mogą przekraczyć 3 000 zł. 3. Podatnik musi złożyć w urzędzie skarbowym dokumenty, które potwierdzają zapłatę podatku za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Gdy przedłuża się kontrola skarbowa… Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Kontrola podatkowa stanowi podstawową formę sprawdzania prawidłowości w rozliczeniach podatkowych. Może być przeprowadzona wobec każdego podmiotu, który jest zobowiązany do przestrzegania przepisów prawa podatkowego, a jak wiadomo podatki płacić muszą wszyscy. Organy podatkowe powinny działać szybko i wnikliwie. Zgodnie z przepisami kontrola skarbowa powinna trwać nie więcej niż trzy miesiące. Co jednak gdy procedura się przedłuża? Należy zdać sobie sprawę, że może tak się stać wyłącznie jeżeli kontrolowanemu zostaną przekazane stosowne przyczyny ich przedłużenia wraz z nowym terminem jej zakończenia. w razie niedopełnienia tego obowiązku dokumenty dostarczone poza wyznaczonym czasem kontroli nie będą traktowane jako dowody. Przepisy odnośnie terminu zakończenia kontroli nie mają zastosowania jeżeli jest ona wykonywana na podstawie przepisów unijnych bądź ratyfikowanej umowy międzynarodowej. Nie ma także żadnych przepisów, które określałyby czas pomiędzy po (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wniosek o interpretację podatkową Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Interpretację wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek podatnika, jest to tak zwana interpretacja indywidualna. Wniosek taki może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Wnioskodawca składa oświadczenie, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego. Krajowa Informacja Skarbowa w przeciągu trzech miesięcy od otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku ma obowiązek wydać interpretację. Jeżeli przedsiębiorca nie zgadza się z jej treścią wówczas może złożyć skargę w przeciągu 30 dni od doręczenia interpretacji. W przeciągu kolejnych 30 dni może zmienić interpretację, jeżeli nie zrobi tego w tym terminie wówczas uznaje się że stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Fajne rozmowy Warszawa dzisiaj - Rozwój miasta i przyszłość

Dziś miałem fajny dzień. Spotkałem w pracy kilku fajnych ludzi i miałem okazję porozmawiać. Z biura ruszyłem dopiero po 13.00. W samochodzie zjadłem trzy kanapki - postanowiłem jeść regularnie. Pojechałem do Klienta. Pierwsze spotkanie dotyczyło bram przemysłowych i tu sprawę załatwiłem bardzo szybko. Po drodze miałem w planie zajechać do komisu samochodowego, gdyż w ogłoszeniu zauważyłem samochód dostawczy, który nasza firma mogła by zakupić. Nie jest to nowy samochód, ale można powiedzieć, że jest to już stary Mercedes z silnikiem 2,9 - moim zdaniem jeden z najlepszych silników w autach tego typu. Do dziś dnia te samochody jeżdżą po naszych drogach i mają się świetnie. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że nie spełniają normy EURO5, ale to nie zawsze jest najważniejsze. Kolejną sprawą jest też to, że ten samochód będzie sporadycznie służył do przewozu agregatu prądotwórczego do klienta podcz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Będzie trudniej unikać podatków korporacjom w UE Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Korporacjom w Unii Europejskiej będzie trudniej unikać podatków, ponieważ Ministrowie Finansów państw UE zatwierdzili w tym celu stosowne przepisy. Nowe prawo ma zlikwidować niektóre luki wynikające z różnić między poszczególnymi systemami podatkowymi w krajach unijnych. Kraje należące do Unii Europejskiej będą miały czas do końca 2018 roku na wprowadzenie istotnej części nowych przepisów do swojego prawa. Przepisy stanowią odpowiedź na wykorzystywane przez międzynarodowe firmy rozbieżności w regulacjach podatkowych między krajami UE. Korporacje wykorzystują zgodne z prawem sposoby, by wyprowadzić zysk z jednego państwa do innego, w którym podatki są mniejsze. Jeden z przepisów mówi o ograniczeniu kwoty, którą może odliczyć od podatku dana firma w ciągu roku. Komisja Europejska zaproponowała, aby ograniczenie kwoty odsetek, które mogą być odliczone wynosiło nie więcej niż 30 proc. zysku lub 1 mln euro (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nowy podatek od 2018 roku USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Ma zostać wprowadzony nowy podatek łączący PIT oraz składki na NFZ i ZUS od stycznia 2018 roku. Celem tej zmiany jest zlikwidowanie degresywności, wprowadzenie kwoty wolnej od podatku oraz ujednolicenie podatku co skutkować ma obniżeniem obciążeń działalności gospodarczej. Obecnie przepisy bardzo obciążają przedsiębiorców, którzy często zmuszeni są do likwidacji lub zawieszenia działalności.   Po wprowadzeniu podatku nadal możliwe będzie korzystanie z ulg podatkowych czy też wspólne rozliczanie się małżonków.   Pod końca bieżącego miesiąca mają zostać opublikow (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Początek roku kalendarzowego to czas, w którym dużą uwagę w przedsiębiorstwach przykłada się do spraw z zakresu podatków. Większość firm musi wtedy rozliczyć się z podatku dochodowego. Czas na to obowiązuje od początku roku do końca marca lub kwietnia. Czasem korzystający z zryczałtowanych form księgowości muszą jeszcze wcześniej rozliczyć się z podatku. Okres ten zmusza do myślenia nad tym, jak wysokie podatki płacą przedsiębiorcy i jak można jej zmniejszyć. Jednym z powodów wysokich zobowiązań podatkowych jest źle dopasowana forma opodatkowania. Jeżeli przedsiębiorca ma wybór pomiędzy różnymi formami opodatkowania, powinien zastanowić się jaka z nich pozwoli mu maksymalnie zoptymalizować koszty działalności. Przedsiębiorcy uprawnieni do prowadzenia uproszczonej księgowości mogą wybrać pomiędzy następującymi rodzajami opodatkowania pod warunkiem, że prowadzona przez nich działalność nie ogranicza ich stosowania.- opodatkowanie na zasad (...)

Zobacz cały wpis na blogu »