Okoń

Wpisy zawierające słowo kluczowe okoń.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

5 najlepszych przynęt na okonie Jak łowić ryby drapieżne

Jak złowić okonia, który jest wybredny? Na to pytanie wielu z Was pewnie próbowało odpowiedzieć sobie na niejednej z wypraw. Nie będę się rozwodził nad doborem zestawu, bo o tym jest więcej w innych artykułach, ale skupię się na przynętach, które są okoniowymi „pewniakami” na praktycznie każdym łowisku.   1. Twister – długość od 3 do 5 cm. Rozmiar oczywiście dobieramy w myśl prostej zasady: im większa woda, tym większa przynęta. Kolorystyka, która najbardziej się sprawdza, to:- ciemny seledyn;- czerń;- „motor-oil”;- seledyn fluo;- perła. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Październikowe okonie na koguty Jak łowić ryby drapieżne

Październik to magiczny miesiąc dla miłośników wędkarstwa, zwłaszcza jeśli chodzi o łowienie okoni. W tym okresie roku okonie są bardziej aktywne, przygotowując się do zimy i jednocześnie szukają intensywnie pożywienia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na złowienie tych pięknych ryb jest użycie sztucznych przynęt, takich jak jigi z ogonkami z piórek, zwane również "kogutami". W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie łowić okonie na takie przynęty podczas jesiennych wypraw wędkarskich. Wybór Sprzętu Zanim wyruszysz na łowiska, warto dobrze przygotować swój sprzęt. Długość wędki powinna być dostosowana do warunków łowiska, ale generalnie wędziska o długości 240-300 cm są odpowi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
5 prostych trików na okonie Jak łowić ryby drapieżne

1. Okonie to niewielkie drapieżniki, co oznacza, że w ich naturalnym środowisku często stają się łupem dla większych drapieżników. Dlatego też wybierają strategię przeżycia opartą na kamuflażu i kryjówkach, stąd preferują miejsca, gdzie mogą się schować, znajdując się pomiędzy gałęziami. Jednym z klasycznych przykładów takich miejsc są zwisające drzewa lub gęste krzaki. Te nie tylko dostarczają doskonałego ukrycia, ale również obfitują w pożywienie dla okoni, takie jak mniejsze ryby i owady. Dodatkowo, te lokalizacje zapewniają cień, co jest niezwykle ważne w gorące dni letnie, pomagając utrzymać wodę w odpowiedniej temperaturze. To dlatego, na początku moich wypraw, zawsze staram się zarzucić w okolicach tych zwisających drzew i krzewów. Są one prawdziwymi magnesami przyciągającymi okonie, a pod nimi często można znaleźć ich znaczną liczbę. Skoncentruj się na chwastach i trzcinach. Chwasty i trzciny to dwie inne cechy okoni, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wydłubywanie okoni z gałęzi Jak łowić ryby drapieżne

Okonie czają się w okolicach zatopionych drzew, gałęzi. A my nie możemy się do nich dobrać. Znana wielu z nas sytuacja z różnego rodzaju łowisk. Widzimy wystające z wody gałęzie. Miejsce „bankowe” na okonia. Woda płytka, miesiące letnie. Okonki co jakiś czas chlapią po powierzchni, ale rzucanie w miejsce najeżone gałęziami, na delikatnym zestawie jest ryzykowne. Rwanie przynęt i zostawienie „choinki” w wodzie również nie napawa optymizmem, jeśli wyniki są niewymierne.     Rzuty z dużej odległości nie mają sensu. Warto podejść jak najbliżej, nawet jeśli pozycja, z której będziemy rzucać, nie będzie najoptyma (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Życie w jeziorach 1 biologia i ochrona przyrody

Nasze jeziora też nie są w najlepszym stanie, z tych samych powodów co rzeki i morze, a żyje w nich wiele organizmów np. ryby:Płoć Rutilus rutilus ciało krókie, srebrne, wygrzbiecone, łuski duże, mała, trójkątna tępo zakończona głowa, tępy pysk, długie, szaroniebieskie  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rzeczne okonie Jak łowić ryby drapieżne

Mamy sierpień. Chodzę jak głupi za sumem, a łowię same szczupaki i bolenie z kleniami. Sporadycznie trafi się sandacz albo okoń. „Garbuski” w tym roku „obrodziły,” jest ich więcej niż w poprzednich sezonach. Są grubiutkie. Już mi się zdarzyło w tym sezonie złapać parę wygrzbieconych spaślaków. Nie mówię o okazach, ale jak na Wiślane warunki, dość przyzwoite. Właśnie między innymi dlatego postanowiłem, dla odmiany połowić trochę lżej. Casting zamienić na spinning i przynęty odchudzić dziesięciokrotnie (lub i więcej). Postanowiłem pościgać okonki na lżej. Przewietrzyć pudełko z paprochami i innymi małymi przynętami. Nocne miejsce większych okoni miałem namierzone, ale wiadomo – duży okoń to loteria albo przypadek. Najczęściej wiesza się na przynęcie, która jest adresowana dla innej ryby. Naturalnie - duże garbusy też można wypracować, ale mnie takie podchody z okoniami, przeszły już dawno temu. Postanowiłe (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Okoń Jak łowić ryby drapieżne

Okoń jest nazywany przez wędkarzy „drapieżnikiem całorocznym”. Obecnie to właśnie on, a nie szczupak, dzierży miano „najbardziej spinningowej ryby w Polsce”. Obecnie „na szczupaka” jeździ coraz mniej wędkarzy. Jest go po prostu coraz mniej. Okoni natomiast nie brakuje w zasadzie nigdzie. Wędkarz znający się nieco na technikach połowu i „czytaniu wody” nie powinien mieć problemu z wytropieniem „pasiaka” i złowieniem go. W niektórych miejscach w Polsce okoń jest łowiony namiętnie przez wszystkich, z braku... innych drapieżców. Brzmi to jak opis zagłady wszelkiego życia w naszych wodach, ale cóż... gdzieniegdzie takie są realia. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że łowiąc okonie, również można nieźle się pobawić. Sprzęt (a przede wszystkim przynęty) nie są drogie. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na nonszalancję w stosowaniu superdelikatnych zestawów. Cienka żyłka albo plecionka, mała (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zrozumieć okoniowate Jak łowić ryby drapieżne

Łowienie ryb okoniowatych, które w porównaniu z innymi drapieżnikami są w swoich zachowaniach bardzo specyficzne, wymaga ich dogłębnego poznania. To trochę tak jakbyśmy byli myśliwym, tropiącym jelenie. Jeśli będziemy obserwować ich ślady, jeśli będziemy znać ich zwyczaje, to będziemy je mogli wytropić. To samo dotyczy łowienia okoni i sandaczy. Im bardziej będziesz je rozumiał, wraz z wszystkimi okolicznościami i warunkami, w których się znajdujesz, tym bardziej odniesiesz sukces w ich łapaniu. Okoniowate, jak każdy gatunek mają swoją piramidę potrzeb. Najważniejszą z nich jest przetrwanie, a z kolei do tego potrzebują trzech czynników: jedzenia, tlenu i schronienia. W zasadzie wiedząc o tycz trzech czynnikach, już będzie nam łatwiej łowić i namierzać ryby – oczywiście jeśli potrafimy obserwować przyrodę i wyciągać z tego wnioski. Ale rozłóżmy wszystko na czynniki pierwsze (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak złowić okonia – poradnik dla początkujących Jak łowić ryby drapieżne

Artykuł ten pisze, pomimo że sporo już na temat okonia tu jest. Otrzymałem 4 lata temu maila od młodego chłopaka, który mieszka w miejscu, gdzie łowić może tylko i wyłącznie okonie. Chciałby spróbować spinningu, a jest kompletnie zielony w temacie i prosił o pomoc w kompletowaniu sprzętu. Myślę że wielu młodych wędkarzy ma podobny problem. Stąd moja próba popełnienia artykułu. Oczywiście nie będę polecał konkretnych wędek, ani kołowrotków. Wszystko zależy od budżetu łowiącego oraz... nazwijmy to „świadomości konsumenta” (nie zawsze droższe znaczy lepsze). Zacznijmy od skompletowania sprzętu na okonia. Nie będę się silił, na uniwersalne wędki, którymi można atakować wszystkie ryby do 80 cm i 6 kg. Okoń to okoń – mała rybka, która rzadko przekracza 40 cm. Sprzęt więc musi być jak (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Początek sezonu z okoniem Jak łowić ryby drapieżne

Początek sezonu z okoniem Początek sezonu. Druga połowa marca, albo dopiero kwiecień – zależy od aury. Na pstrągi daleko i się nie chce, nie ma czasu. Na szczupaki za wcześnie, trzeba poczekać ponad miesiąc. Cóż można zrobić? Czekać? Można. Ale można też wziąć ultralekki sprzęt i poszukać okonia. Boczny trok już nie będzie konieczny! Uzupełniamy pudełeczka W pierwszej kolejności idą gumki – paprochy od 2 do 4 cm długości. Dobrze jest mieć wszelkie możliwe barwy, od ciemnych – stonowanych, typu: czarny, szary, brązowy, motor-oil, ciemnozielony, poprzez poma (...)

Zobacz cały wpis na blogu »