Obrzęki

Wpisy zawierające słowo kluczowe obrzęki.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Diagnozowanie występowania obrzęków Leczenie obrzęków

Występowanie obrzęków sugerować może występowanie pewnych schorzeń. Celem przeprowadzanego badania diagnostycznego jest zdiagnozowanie schorzenia, które towarzyszy obrzękom. Pod uwagę bierze się zarówno dane z wywiadu chorobowego, jak i wyniki badania fizycznego. Duże znaczenie ma również lokalizacja obrzęków oraz ich charakter. I tak, nalana twarz i uogólnione obrzęki mogą sugerować niewydolność nerek. Z kolei obrzęki umiejscowione w obrębie kończyn dolnych, połączone z dusznością oraz łatwym męczeniem się charakterystyczne są dla zastoinowej niewydolności mięśnia sercowego. Natomiast w przypadku obrzęku ograniczonego tylko do jednej kończyny górnej lub dolnej, możemy podejrzewać zablokowanie naczyń limfatycznych. Mamy wtedy do czynienia z obrzękiem limfatycznym. Lekarz w przypadku występowanie obrzęków może zlecić również szereg badań pom (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Leczenie obrzęków Leczenie obrzęków

Leczenie obrzęków uzależnione jest od chorób, które im towarzyszą. Najczęściej jednak jest tak, iż podstawę kuracji stanowią leki moczopędne. Leki te zwane są inaczej diuretykami, lub też lekami odwadniającymi. Dla przykładu- lek moczopędny w połączeniu z lekiem nasercowym, który zwalnia czynność serca oraz wzmacnia siłę jego skurczu, są podawane w obrzękach towarzyszących niewydolności mięśnia sercowego. Leczenie tylko przy użyciu samych leków diuretycznych może wystarczyć w przypadku obrzęków, które towarzyszą wczesnej fazie niewydolności nerek. Najczęściej jednak w tym zespole chorobowym terapia jest skojarzona, gdyż chory wymagać może dializowania, a w ciężkich przypadkach nawet przeszczepienia nerki. Leki antyhistaminowe, takie jak np. difenhydramina- zmniejszają obrzęki alergiczne. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Skręcenia stawu skokowego 01-Rehabilitacja po wypadkach

Wyróżniamy 3-stopniową skalę klasyfikacji skręceń stawu skokowego ze względu na stopień urazu. Skręcenia stawu kolanowego dzielimy na następujące grupy:SKRĘCENIA PIERWSZEGO STOPNIA: leczenie tego typu obrażeń polega na chłodzeniu miejsca obrzęku oraz zastosowanie opatrunku modelującego. W przypadku wystąpienia większego obrzęku chirurg może zalecić zastosowanie maści lub leków antyobrzękowych. Leczenie skręcenia 1-go stopnia trwa zazwyczaj do 10 dni. Przy tego typu urazach zalecane są proste zabiegi rehabilitacyjne takie jak np: drenaż limfatyczny, masaż wirowy.SKRECĘNIA DRUGIEGO STOPNIA: tego typu urazą towarzyszą zwykle bardziej rozległe obrzęki i silne bóle stawu skokowego. Wiążą się one zwykle już z uszkodzeniem więzadeł wymagają unieruchomienia kończyny w szynie gipsowej lub w ortezie na okres około 2 tygodni. Przy tego typu urazach konieczne jest przeciwdziałanie powstawaniu zakrzepów i leki antyobrzęk (...)

Zobacz cały wpis na blogu »