Mity

Wpisy zawierające słowo kluczowe mity.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

nocnica mityczne stwory

Nocnica to postać demoniczna z zakresu demonologii słowiańskiej, wywodząca się z wierzeń przedchrześcijańskich, określana jako pośmiertna forma egzystencji ludzkiej duszy. Wskutek licznych przeobrażeń, jakie zaszły w demonologii ludowej, zazwyczaj utożsamiano ją ze zmorą.Wzmiankę o nocnicach znajdziemy m.in. w trzynastowiecznym Katalogu magii Brata Rudolfa, kazaniu polskiego husyty z XV wieku, czy też w Czarownicy powołanej z wieku XVII. Na  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
gobliny mityczne stwory

Goblin to fantastyczne stworzenie wywodzące się z brytyjskich baśni i legend. Jest tam przedstawiane jako istota zła lub jedynie złośliwa, zazwyczaj brzydka i groteskowa. Różne postacie nazywane goblinami często pojawiają się kulturze masowej – występują w wielu utworach i grach fantasy. Rodzajem goblinów są hobgobliny, w baśniach przedstawiane jako przyjazny rodzaj goblinów, zaś (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
centaury i centaurydy mityczne stwory

Centaury i centaurydy – w mitologii greckiej pół ludzie, pół konie. Były to mityczne istoty o mieszanej budowie. Górna część ich ciała była podobna do ciała człowieka, natomiast dolna miała kształt konia.Tworzyły prymitywne plemię. Zamieszkiwały góry i lasy Tesalii oraz  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
gryfy mityczne stwory

Gryf to hybryda, złożona z części różnych zwierząt. Jego wizerunek był często wykorzystywany w heraldyce, a także sztuce i symbolice.  Gryf zwykle wyobrażany był z głową orła i tułowiem lwa. W starożytnej Grecji gryf utożsamiany był z Nemezis, wierzono także, że jest strażnikiem złota.Nazwa „gryf” została zaczerpnięta z  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Konkurs Polonistyczny Literacka Dziewczyna

Cześć :) Jak już wspomniałam we wstępnym wpisie , zakwalifikowałam się do etapu rejonowego konkursu polonistycznego wojewódzkiego dla szkoły podstawowej. W tym roku rozszerzono zakres konkursu o lektury- mitologię Jana Parandowskiego i wybrane mity Roberta Gravesa.Coroczny etap rejonowy polegał na analizie podanych tekstów literackich , najczęściej wierszy i piosenek.W tym roku zmieniono tą zasadę.Muszę przyznać, że mitologia jest trudna, znajduje się w niej dużo miejsc, imion , zdarzeń, ale interesuje mnie ta tematyka i cieszę się, że mogę to czytać :) W dodatku wiąże się z historią, która także mnie interesuje.

Zobacz cały wpis na blogu »
Czerwcowy "Focus Historia" z sensacyjnym raportem SB o Lechu Wałęsie Dziennikarstwo

Zdaniem redakcji "Focus Historia" to przekonujący dowód na to, że bez względu na to czy Lech Wałęsa podpisał deklarację lojalności czy wręcz deklarację współpracy - nie współpracował tak, jakby tego sobie życzyła bezpieka.   Na łamach miesięcznika pojawił się także kolejny felieton autorstwa byłego prezydenta - na temat strajków toczących się w Stoczni Gdańskiej, które poprzedziły wydarzenia 89 r. Lech Wałęsa, dołączył do grona stałych felietonistów miesięcznika w lutym br. W tym gronie są już tacy autorzy jak Bogusław Wołoszański, który prowadzi rubrykę „Sensacje XXI wieku i Piotr Adamczewski, autor artykułów kulinarnych z cyklu „Smak czasu.  

Zobacz cały wpis na blogu »