Mandriva

Wpisy zawierające słowo kluczowe mandriva.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Wind of change... My Mandriva

Dlugo nie pisałem na moim blogu więc trzeba to nadrobić :) Ostatnio nie za dużo czasu mam na swoje pasje - praca, praca, studia, praca - więc i pisać nie ma kiedy. Ale w wolnej chwili zawsze mogę sobie parę rzeczy przemyśleć. Zastanawiałem się nad sensem linuksowego desktopu. Po pewnych problemach z obsługą mojego nowego urządzenia wielofunkcyjnego Epson SX425W przeniosłem się na Ubuntu, gdzie nie mam problemu z obsługą sprzętu - wszystko działa lepiej niż pod Windowsem. Ubuntu jednak też nie jest pozbawione błędów. Wg mnie Ubuntu słabo nadaje się na desktop dla przeciętnego użytkownika komputera. Jeden z ważnych powodów to pojawienie się Unity. Po aktualizacji pojawił mi się po dłuższej chwili dziwny pulpit. Nie miałem nawet ochoty dochodzić do tego co i jak tu trzeba kliknąć by coś zrobić. Wylogowałem się więc i przełączyłem na klasyczny pulpit. Niestety co jakiś czas podczas uruchamiania środowiska graficznego wyskakuje błąd uruchamiania jakiegoś apletu w panelu. Są tez problemy z wicis (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Chakra Project - projekt z przyszłością! My Mandriva

W ostatnich latach dużą popularnością wśród dystrybucji Linuksa cieszą się systemu "user friendly". Początkowo prym wiodła Mandriva potem jednak eliminowana była przez Ubuntu. Zawsze też na wysokiej pozycji był openSUSE. Swój epizod zaliczył też PCLinuxOS. Do prostych dytrybucji można zaliczyć także Archa, lecz jest to dytrybucja inna niż wyżej wymienione. Nie posiada graficznych konfiguratorów, lecz jest to dystrybucja z rozsądnie przemyślaną kofiguracją. Pakiety w Archu są dużo prostsze do zbudowania niż pakiety deb czy rpm. Pakiety są optymalizowane dla procesorów i686 dzięki czemu system może działać szybciej i wydajniej. Pacman pozwala na proste zarządzanie nimi. Chakra Project to LiveCD oparte o Arch Linux. W przeciwieństwie do niego posiada graficzne konfiguratory. Do prostego zarządania pakietami istnieje nakładka na Pacmana - Shaman. Istnieje również graficznny instalator Tribe i narzędzie do konfiguracji sprzętu Arxin. Wszytsko to z użyciem Qt. N (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Qt i C++ - pare aplikacji... My Mandriva

No dawno nie pisałem więc trzeba troche odświeżyc bloga, bo się kurzem zasypie :POstatnio myślę cały czas o programowaniu. Najbardziej uniwersalnym, popularnym i chyba przyszłosciowym językiem programowania jest C++. Niestety zaprzestałem trochę jego nauki (niewiele jej było :), bo na maturze raczej będzie mi potrzebny Pascal i zeby mi się nie myliły to postanowiłem na okres paru miesięcy zrezygnować z jednego, lecz na pewno do C++ wrócę. Ale sam C++, za dużo wygody nie daje - przydały by się jakieś biblioteki do GUI - na początku myślałem o GTK+ (ze względu na to, że używam GNOME), no ale dowiedzialem się, że bardziej pasuje ona do C, a w C++ pisze się z GTKmm lecz nie jest to zbyt wygodne. Zależy mi na multiplatformowości, stabilności i dobrym wyglądzie, dlatego wybór padł a QT w wersji 4.x. Ostatnio jeszcze znalazłem coś takiego jak FLTK, ale nie jest zbyt popularne, no i nie wiem jak z wyglądem. Nie ukrywam, że oprocz samego programowanie chciałbym się zająć czymś bardziej a (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nowy pakiet RPM - tuxcmd-bin-0.6.36-1.i386.rpm My Mandriva

W repozytorium pojawił się kolejny pakiet. Zawiera on program Tux Commander - świetną alternatywę dla Total Commandera. Podobnie jak Krusader obsługuje zakładki, lecz w przeciwieństwie do niego nie bazuje na Qt lecz na Gtk. Server 1 www.djenergizer_xt.republika.pltuxcmd-bin-0.6.36-1.i386.rpm

Zobacz cały wpis na blogu »
Nowe repo My Mandriva

Hello! Dawno tu nie zaglądałem, i było ku temu kilka powodów: 1. Nie chciało mi się :-) 2. Nie mam czasu, pracuję ;-P 3. Wkurzył mnie hosting zdjęć, który usunął screeny ;-/ No ale przejdźmy do właściwego tematu. Zaczynam tworzyć własne repozytorium. Nie chce, żeby było one przeznaczone dla konkretnej dystrybucji - chcę, żeby pakiety działały na różnych dystrybucjach. Na razie wsadzam pakiety nie swoje, pobrane ze stron producentów, nie dedykowane dla żadnej dystrybucji. Póki co korzystam z serwerów republiki, których kiedyś sobie narobiłem. Serwery po 30 MB. Jakby ktoś miał, jakieś inne, darmowe, większe to są bradzo mile widziane :-) Server 1 www.djenergizer_xt.republika.pl 1. frostwire-4.17.0.noarch.rpm 2. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Winamp, Allplayer, Adobe Reader My Mandriva

Bardzo ważne dla wielu użytkowników są media. Popularnym programem do odtwarzania muzyki jest Winamp. Jeżeli go używamy to nie musimy się niczym martwić - bez problemu znajdziemy jego odpowiednik. Do filmów ja używam pod windowsem Allplayera, pod Linuksem Totema. Ja powiedziałbym, że bardziej do Allplayera podobny jest Xine ale Totem jest standardowo w Mandrivie dlatego jakoś mi tak pasuje. Obydwa programy są banalnie proste więc nie powinno być problemów z ich obsługą. Do otwierania PDF'ów może nam służyć Adobe Reader - jego wersja jest dostępna również pod system Linux. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
OpenOffice.org My Mandriva

Kolejnym programem a raczej pakietem programów jest OpenOffice.orgOpenOffice.org to pakiet biurowy działający w wielu systemach operacyjnych i środowiskach, z otwartym dostępem do kodu źródłowego. Można go stosować legalnie bez żadnych opłat w domach, firmach, urzędach i szkołach.Jego główną zaletą jest to, że jest darmowy. Oprócz tego jest bardzo prosty w obsłudze. Oprócz otwartych formatów obsługuje formaty ms office.Pakiet składa się z następujących programów:Base -  zarządzanie bazami danych, tworzenie kwerend, raportów, zarządzanie informacjami. Odpowiednik ms access.Calc - dokonywanie obliczeń, analizowanie informacji, zarządzanie listami w arkuszach kalkulacyjnych. Odpowiednik ms excel. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
No to zaczynamy. My Mandriva

Mandriva to dystrybucja systemu linux. Jest jedną z najlepiej przygotowanych dystrybucji dla potrzeb początkującego użytkownika.Kilka najbliższych notek będzie o tym jak przesiąść się na Mandrivę żeby szybko z niej nie zsiąść.Tak jak komputer jest niczym bez oprogramowania i oprogramowanie niczym bez komputera tak samo system jest niczym bez programów i programy niczym bez systemu.Na początek nie musimy porywać sie od razu na  instalację nowego systemu. Najpierw zacznijmy od używania programów, których odpowiedniki będziemy mogli znaleźć na nasz przyszły system.Pierwszą aplikacja będzie Mozilla Firefox.Mozilla Firefox jest przeglądarką internetową. Posiada wygodny interfejs. Strony możemy otwierać w nowych kartach. Prgram możemy rozbudowywać za pomocą dostępnych wtyczek a jest ich nie mało. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »