Lektura

Wpisy zawierające słowo kluczowe lektura.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Zakładki lekturowe Polish-polski

Zakładki lekturowe jako urozmaicenie pracy z tekstem literackim. Prace wykonane przez uczniów kl. VI.  

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy nowela pt. ,,Antek" może być bestsellerem? Polish-polski

Obecnie nie możemy omawiać nowel pozytywistycznych jak to było za czasów króla Ćwieczka, jeśli nie chcemy zniechęcić dziatwy do literatury. Proponuję jedną z technik - wykonanie projektu okładki (w programie Canva). Kolorystyka dobrana do losu głównego bohatera.

Zobacz cały wpis na blogu »
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Polish-polski

Ta lektura raczej się podoba. Na pierwszą lekcję proponuję skrótową i niekonwencjonalną notatkę nt. tytułowych bohaterów. Karty drukujemy dwustronnie, odpowiednio składamy i mamy Facebook w formacie zeszytowym. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tomek Sawyer - kwestionariusz osobowy Polish-polski

Dzisiaj coś dla nauczycieli omawiających z klasą ,,Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina. Ja omawiałam tę lekturę w roku 2020, z klasami piątymi. Ciekawe, że uczniom niezbyt ta książka się podobała, choć lekcja z kwestionariuszem cieszyła się zainteresowaniem. Pamiętajmy, że istnieją różne tłumaczenia oryginału, więc np. ciotka Polly to także ciocia Polcia.   Takie kwestionariusze osobowe można wykorzystywać częściej, gdyż tradycyjne notatki nt. bohatera literackiego już się opatrzyły, choć należy uczyć je tworzyć.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Lekturownik to jest to! Polish-polski

Zeszyty lektur znane są od bardzo dawna; kiedyś były nawet obowiązkowe. W takich zeszytach robiliśmy notatki nt. lektur lub streszczaliśmy tekst. Niektórzy coś rysowali. Nieraz były pięknie prowadzone; jedna strona przeznaczona była na jedną lekturę... Albo wybierano inne sposoby.   Lekturowniki to specjalne zeszyty przeznaczone na omówienie tylko jednego tekstu, np. powieści. Taki zeszyt ma okładkę zaprojektowaną przez samego ucznia; na stronie tytułowej widnieją dane autora lekturownika. Dalej notuje się  tytuł książki i nazwisko autora, a potem - to, co nauczyciel chce omówić lub czego chce nauczyć, a więc można zająć się systematyką literacką, podać informacje o świecie przedstawionym, wykonać ilustrację zgodną z treścią (np. obrazek przedstawiający miejsce akcji, zgodny z opisem; portre (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Uczeń cudzoziemski a ,,Katarynka Polish-polski

Uczeń cudzoziemski a ,,Katarynka" Bolesława Prusa - jak to ugryźć?... Wyobraźmy sobie sytuację, że oto mamy w klasie ucznia cudzoziemskiego, ze znikomą znajomością języka polskiego, a tu trzeba omówić lekturę. Aby było to możliwe, musimy rozpocząć współpracę z nauczycielem języka polskiego jako obcego lub samemu zmierzyć się z problemem jako polonista. Uczeń wywodzący się z innego systemu edukacyjnego, z innego państwa, nie znający naszego języka musi mieć poczucie, że uczestniczy w lekcji, ale tzw. materiał musi być przygotowany dla niego, pod kątem jego możliwości. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
VIb 17.03.2020 Blog dla uczniów i nie tylko.

Witajcie, Kochani! Dziś pozostaniemy jeszcze w kręgu przygotowań do omawiania "Hobbita" (tak na marginesie - jak poszło odpowiadanie na pytania? Dużo wiedzy umknęło?). Chciałabym jednak zaproponować Wam coś innego niż dotychczas. Jak wszystkie zadania przekazywane w formie zdalnej, ta praca również tak naprawdę jest pracą dla chętnych, ale gorąco zachęcam Was, abyście podjęli się tego zadania, bo może być bardzo ciekawe i sprawić Wam wiele frajdy. Lekcja                                                                                                                                  &nb (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wypracowanie z lektury "Szatan z VII klasy" Blog dla uczniów i nie tylko.

Drodzy szóstoklasiści, zgodnie z obietnicą - tematy wypracowania związanego z "Szatanem..." Tematy wypracowania klasa VI „Szatan z VII klasy” 1.      Wyobraź sobie, że jesteś młodym oficerem, któremu Kamil de Berier zlecił dostarczenie listu. W formie kartki z dziennika opisz swoje perypetie podczas jakiegoś etapu podróży. Pamiętaj o datach i realiach epoki. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ania z Zielonego Wzgórza - wypracowanie Blog dla uczniów i nie tylko.

Ania z Zielonego Wzgórza - tematy wypracowań dla klasy VI 1.   A gdyby Mateusz jednak przywiózł chłopca? Wcielając się w tę postać napisz opowiadanie w pierwszej osobie z dialogiem o swoim pobycie na Zielonym Wzgórzu. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Po przygodę do świata Narnii. Blog dla uczniów i nie tylko.

Po przygodę do świata Narnii. Dobry wieczór, jakkolwiek wiem, że bliżej za rogiem czai się kartkówka z tematów obocznych i oboczności tematu (tak, tak - pamiętam), to jednak zaczniemy od tematów wypracowania z naszej lektury. Wprawdzie przed nami jeszcze trochę chwil z lekturą, ale warto juz teraz zastanowić się nad tym co i jak napisać - tym bardziej, że z przyczyn technicznych (blok dwugodzinny mamy w środę) dwa tematy lekcji lekturowej będą zrealizowane już po napisaniu przez Was tej pracy. Nie martwcie się jednak - zagadnienia realizowane w czwarte (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co teraz czytamy? Poczytajka Blog

Witajcie moi mili.  Dziś na tapetę powędruje dzieło Witolda Gombrowicza pod tytułem "Ferdydurke". Powieść ukazała się w 1937r. a więc w okresie międzywojennym.  Już od momentu wydania czytelnicy zastanawiali się nad znaczeniem tytułu.  Oto kilka możliwości:  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Notatka kreatywna, czyli jaka? Blog dla uczniów i nie tylko.

   Kilka dni temu obiecałam Wam garść porad, jak sporządzić ciekawe, twórcze notatki, które moga okazać się nieocenioną pomocą podczas wszelkiego rodzaju powtórek, przygotowania do sprawdzianu czy egzaminu.     Zatem jakie cechy powinna spełniać kreatywna notatka? Przede wszystkim powinna być dla Was jasna i zrozumiała. Dobrze jest, by była zwięzła i oparta na najważniejszych informacjach, które mózg będzie w stanie rozwinąć na zasadzie skojarzeń, odwołań do tego, co już wiecie. Wasz umysł kryje mnóstwo wiadomości, o któree nawet siebie nie podejrzewacie - ważne, aby umieć je z niego wydobyć. 1. Mapy mentalne - w internecie można znaleźć mnóstwo informacji czym jest mapa mentalna i jak należy ją sporządzać. Najprościej mówiąc, mapa myśli je (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
lektura i film taka sama

maz wymienil baterie w wannie i juz dziala cacy nowa.....http://pokluda.net/manuals/jnth.pdf - bardzo ciekawa lektura dla rodzicow i przyszlych rodzicow, co prawda dopiero zaczelam czytac ale uwazam ze to bardzo ciekawewww.arpegio.pl/corobitenkangur.htm - a to do ogladniecia na poprawe humoru

Zobacz cały wpis na blogu »