Larwy

Wpisy zawierające słowo kluczowe larwy.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

ciekawostki o dzięciołach biologia i ochrona przyrody

Panuje przekonanie, że dziuplaki, w tym dzięcioły wybierają na gniazda dziuple w spróchniałych drzewach, otóż ptaki wiedzą, że takie drzewa są niestabilne, więc wolą zdrowe drzewa. One same wybijają dziuple w zdrowych drzewach, co stanowi wrota zakażenia dla bakterii i grzybów, dlatego w następnych latach ptaki usuwają chorą tkankę, a dziupla się powiększa. Kiedy otwór jest dla nich za duży, dzięcioły szukają nowego drzewa, a ich dziuplę zajmują większe ptaki np. sowy albo ssaki nadrzewne jak wiewiórki. Dzięcioły jedzą za to larwy korników, szukając ich wyczuwają drgania pod korą, kttóre oznaczają ruchy larw i wybijają dziobem dziurki, potem językiem sięgają do wydrążonych przez larwy tuneli i wydobywają nim larwy. Język dzięcioła (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak pomóc jeżom biologia i ochrona przyrody

Jeże to nocne ssaki owadożerne, które są zagrożone. W Polsce jest Jeż europejski Erinaceus europaeus szare ciałko na grzbiecie pokryte kolcami, czarne plamki na oczkach, kiedy jeż jest spokojny kolce leżą gładko, kiedy się zdenerwuje stawia je na sztorc, je chrząszcze, gąsienice, d (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
życie w kałuży biologia i ochrona przyrody

 Kałuże powstają w wyniku napełnienia wodą z deszczu lub wylewających rzek zagłębień w podłożu. Mają różna trwałość w zależności od głebokości. Płytkie wysychają w ciągu kilku tygodni, głebokie mogą trwać kilka lat. W kałużach żyja przekopnice, których jaja mogą czekać wiele lat na powstanie kałuży, by wykluły się z nich larwy. Przekopnice szybko dojrzewają i składaja jaja. W nieruchomych wodach kałuży składają jaja płazy, kumak potrafi przejść od stadium kijanki do dorosłego osobnika miesiąc, inne płazy porzebują więcej czasu. W gorach, gdzie brak innych zbiorników wodnych ważki, komary i jętki oraz wdone chrząszcze składają jaja do kałuż, podobnie jest na rozlewiskach i młakach, ich larwy jedzą drapieżne chrząszcze. W trwalszych kałużach żyją maleńkie małże groszkówki oraz pierściennice wodne (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Przekopnice biologia i ochrona przyrody

Przekopnice Triops spp. są skorupiakami należącymi do rzędu liścionogów, przeważnie są małymi filttratorami odfiltrowującymi wodę i tworzą plankton. Mają długie, 40-segmentowe ciała pokryte wyrastającą z głowy tarczą. arcza jest elastyczna, dzięki czemu skorupiak swobodnie rośnie. Przekopnica ma 3 oczy, najprostsze jest skierowane ku górze i mówi o położeniu zwierzęcia. Ciemno oznacza do góry nogami, jasno odwrotnie. One pływają i spodem i wierzchem do góry. Z przodu głowy mają oczy i parę trójpalczastych czułków, którymi szukaja jedzenia. Przekopnice mają ok 70 odnóży, pierwsza para stanowi czułki, reszta odnóży jest duża, sa szeroko rozstawione i służą do pływania, kopania, chwytania pokarmu i oddychania, ostatnia, 11 para odnó (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
kukułka biologia i ochrona przyrody

Ciekawy ptaszek, który podrzuca swoje jaja innym ptakom. Kukułka pospolita Cuculus canorus jest ptakiem wędrownym, który odlatuje od nas już pod koniec sierpnia, by powrócić w kwietniu następnego roku. Kukułki nie zakładają gniazd, żyją na całym niżu, na wszystkich siedliskach ich samce wydają rytmiczne dwusylabowe dźwięki kuku. Tak wabią samice. Kiedy samica ma zlożyć jajo poszukuje odpowiedniego gniazda ptaków z rodziny wróblowatych głównie świer (...)

Zobacz cały wpis na blogu »