Królowa nauk

Wpisy zawierające słowo kluczowe królowa nauk.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Procenty, procenty, procenty... Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

   Procenty pojawiły się na lekcjach matematyki już w klasie 4 szkoły podstawowej i ciągnęły się przez edukację każdej osoby aż do samej matury, a później do starości. Wydawałoby się, że procenty są bardzo prostym działem i tematem. Jednak na samej maturze również potrafią sprawić znaczący problem do rozwiązania. Dzisiaj natomiast nie o tym, lecz o zastosowaniu wspomnianych już procentów w praktyce, zwłaszcza zajmiemy się wykazaniem ich w naukach humanistycznych...      Jeżeli spojrzymy na przedmioty bardzo związane z humanistyką, czyli historię, Wos oraz język polski, to zauważymy na wielu krokach procenty w praktycznych użyciu. Są one używane m.in. do przedstawienia danych jakiegoś zjawiska albo sytuacji na kuli ziemskiej. Za ich p (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Uzasadnij, że... Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

   No właśnie. Uzasadnij, że matematyka ma zastosowania w naukach humanistycznych... Niedawno postawiłem sobie to pytanie. Nie wiedziałem co mam odpowiedzieć... Matematyka? W naukach humanistycznych? Nie ma szans. Teraz po wymienieniu kilku solidnych przykładów, znalazłem kolejny równie mocny. Uzasadnij, że... W skrócie umiejętność argumentacji oraz stawiania tezy!       W języku polskim mamy do czynienia z różnego typu zadaniami. Duża część zadań pojawia się m.in. na maturze podstawowej i rozszerzonej z tego przedmiotu. Końcowe zadanie polega na napisanie tekstu literackiego. Najczęśćiej jest to rozprawka. O co chodzi w rozprawce? Musimy wysunąć odpowiednią tezę względem polecenia oraz ułożyć i rozwinąć odpowiednio kilka argumentów. W matematyce także podczas egzaminu doj (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Cyfry arabskie i rzymskie Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

   Z jednej strony oczywisty przykład, jednak z drugiej zupełnie odległy w myślach ludzkich. O cyfrach rzymskich i arabskich uczyliśmy się już w klasie 4 szkoły podstawowej, a nawet prędzej poznając cyfry oraz liczby na początku naszej edukacji. Jest to coś nieprzemijającego. To po prostu starzeje się razem z człowiekiem i jest obecne przez calutkie jego życie. A w naukach humanistycznych? Daty, których uczymy się na histrorii są to po prostu liczby. Kolejnym przykładem z tej dziedziny są wieki, które zapisujemy cyframi rzymskimi, następnie: wiek różnych postaci historycznych, numeracja bitew czy wojen, przydomków królów oraz księżąt, np. Bolesław I Chrobry, itd.       W naszym ojczystym języku polskim równieź używamy cyf (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wykresy... Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

   Kolejnym przykładem użycia matematyki w naukach humanistycznych są wykresy... Prawie w każdej dziedzinie/nauce występują wykresy. Są na nich przedstawione różnorodne dane. Mają one postać kołową, słupkową, itd. Nie raz również wartości są tam podawane w procentach, co stało się już praktycznie nieodłączną częścią tego typu metod statystycznych. Odczytywanie informacji z wykresów jest umiejętnością, która pojawiła się już na początku naszej edukacji. Ten temat był często ulubionym, bo był po prostu najłatwiejszy. Jednak czy spodziewaliście się, że te wykresy zostaną z nami do końca życia? Wszędzie są one po prostu obecne. Nawet w tak różnych dziedzinach jak sport, telewizja, media czy ekonomia znajdziemy wykresy odpowiednio do danych zjawisk, procesów albo aktualnych informacji rynkowych czy światowych.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy to jest prawdopodobne? Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

   Jest to pierwszy wpis o konkretnych zastosowaniach matematyki. To w końcu, gdzie możemy znaleźć królową nauk? W przeróżnych naukach, np. wiedzy o społeczeństwie, jest obecny rachunek prawdopodobieństwa. W przeróżnych ankietach albo sporządzanych wykresach, wylicza się prawdopodobieństwo danego zjawiska społecznego. Dla przykładu, analizując wykres poparcia dla danego prezydenta w jakimś mieście, możemy wyliczyć możliwą ilość głosów na terenie całego państwa, województwa, powiatu albo gminy (zależnie od potrzeby). Oczywiście, nie tylko liczymy prawdopodobieństwo wyboru danego kandydata. Możemy również obliczyć jak często będzie występować danego zjawisko społeczne, np.imigracja, na podstawie miesięcznego odpływu liczby ludności.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dlaczego właśnie tak myślimy? Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

   Pozostaje nam odpowiedzieć na 3 pytanie zadane we wcześniejszym wpisie. Dlaczego więc matematyka nie jest nauką humanistyczną? Wymienię teraz kilka powodów, dlaczego nie jest to nauka społeczna/humanistyczna:   1) Matematyka nie stara się podejmować problemów życiowych, społecznych. 2) Matematyka jest drogą/celem, do którego zmierzamy. Musimy pokonać długi dystans i różne przeszkody, aby do niego dotrzeć. W języku polskim kierujemy się sercem, piszemy to, co myślimy na dany temat - interpretacja, która zawsze jest dobra (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pomyślmy wspólnie... Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

   Zastanówmy się wspólnie nad tym, czy matematyka może mieć zastosowanie w naukach humanistycznych? Aby poznać odpowiedź na to pytanie powinniśmy spróbować określić niektóre rzeczy...   1) Jakie cechy ma umysł ścisły? 2) Jakie cechy ma umysł humanistyczny? 3) Dlaczego naszym zdaniem matematyka nie jest obecna w humanistyce?      Odpowiadając na pierwsze pytania należy wypisać kilkanaście cech takiego umysłu. Są to bowiem: analizowanie, logiczne (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Matematyka obecna wszędzie? Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

   Jak to wszędzie?! Również zadałem sobie takie pytanie przed napisaniem tego wpisu. Nie ukrywam, że czasami naprawdę ciężko jest dostrzec działanie przedmiotu ściśłego między przedmiotami humanistycznymi. Jednak nie jest to niemożliwe! Matematyka jest bowiem swoistym narzędziem badawaczym w naukach humanistycznych oraz społecznych. Jest ona konieczna do wielu czynności oraz procesów zachodzących w społeczeństwie. W. Rolbiecki wyodrębnił trzy formy matematyki jako części nauk humanistycznych:      1) Matematyzacja wyników poznawczych - przedstawianie ich w formie ilościowej oraz liczbowej    2) Matematyzacja metodologiczna - metody statystyczne, rachunek prawdopodobieństwa, analiza matematycz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czym jest matematyka? Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

   Zanim przejdziemy do konkretnych zastosowań matematyki we współczesnym świecie, musimy zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę jest matematyka. Większość osób uznałaby, że królowa nauk służy właściwie tylko do liczenia. Gdybyście tak odpowiedzieli na jakimś teście, oblalibyście go! Liczeniem zajmuje się bowiem głównie arytmetyka. Więc czym zajmuje się matematyka?! Matematyka jest nauką, która powinna wyćwiczyć w nas umiejętność logicznego myślenia. Wszystkie zadania z treścią, wzory, symbole kształtują nas do logicznego myślenia i wyjaśnienia nawet niektórych sytuacji w świecie rzeczywistym. Bez umiejętności wyćwiczonych na matematyce człowiek nie znalazłby prawie żadnej dobrze płatnej pracy i nie byłby wykwalifikowanym pracownikiem. Matematyka bez wątpienia jest jednym z najważniejszych przedmiotów szkolnych, bez którego nie ma przyszłości. Jest ona niezbędna dla f (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zacznijmy od podstaw... Zastosowanie matematyki w naukach humanistycznych

               Rozpoczynając tego bloga, zastanawiałem się czy to jest w ogóle możliwe... Czy matematyka ma swoje zastosowanie w naukach humanistycznych? Czy możemy ją tam gdzieś ujrzeć? Z odpowiedzią na to pytanie posłuźymy się kilkoma znanymi już nam informacjami oraz informacjami z artykułu Anny Staszel :" Zastosowanie metod matematycznych w naukach społecznych".    Mam nadz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »