Kontrowersje

Wpisy zawierające słowo kluczowe kontrowersje.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Konflikt polityczny w Rosji Świat dookoła nas

Jest to temat, który wymaga delikatnego podejścia i uwzględnienia wielu różnych perspektyw. Oto kilka aspektów, które można uwzględnić w opisie konfliktu politycznego w Rosji: Podziały ideologiczne: Rosja od dawna miała zróżnicowane spektrum polityczne, obejmujące różne ideologie i orientacje polityczne. Konflikt polityczny często wynika z przeciwstawnych wizji dotyczących kierunku, w jakim powinna zmierzać Rosja, oraz różnic w poglądach na temat ustroju politycznego i gospodarczego. Represje polityczne i wolność słowa: Konflikt polityczny w Rosji często wiąże się z kwestią wolności słowa, prawa do swobodnego wyrażania opinii i represjami politycznymi. Przy opisywaniu konfliktu warto uwzględnić ograniczenia, jakie obowiązują na niezależne media, działalność opozycji politycznej i organizacji obywatelskic (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ślicznotka (1978) Haken W Obłokach Trzeźwości

Ślicznotka / Pretty Baby (1978)   Film francuskiego reżysera Louis Malle. Rok 1917. Nowy Orlean. Fertycznie prosperujący dom publiczny. Hattie (Susan Sarandon) jest doświadczoną damą do towarzystwa i matką 12-letniej Violet (Brooke Shields), którą pieczołowicie przygotowuje wraz z koleżankami do stania się pełnoprawną kurtyzaną. Malle znakomicie przedstawia świat i codzienność życia prostytutek w dużym domu publicznym z początków XX wieku na jednym z osiedli Nowego Orleanu. Brooke Shields miała zgodnie z graną przez sie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dylematy moralne w "Elfen Lied" (konspekt) No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Uwaga! Poniższy konspekt zawiera spoilery! Publikacja stanowi uzupełnienie refleksji, które zawarłam w mojej recenzji “Elfen Lied. Jak ofiary stają się katami?” z sierpnia 2014 r. Konspekt, który przedstawiam Czytelnikom, powstał z myślą o kolorowej prezentacji multimedialnej. Stwierdziłam jednak, że jest na tyle treściwy, iż powinnam go opublikować jako artykuł w nietypowej formie. Dlaczego zdecydowałam się ponownie przeanalizować “Elfen Lied”? Bo ogrom relatywizmu moralnego, zawartego w tej produkcji, nie dawał mi spokoju. Natalia Julia Nowak PS. “Elfen Lied” powinno być pozycją obowiązkową dla studentów socjologii, kryminologii, psychologii i pedagogiki. Mało tego… Powinni oni pisać z niego kolokwia! PS 2. Cytaty z “Elfen Lied”, które przytaczam w niniejszym konspekcie, mogą być niedokładne. Powód tego stanu rzeczy jest (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Hymn narodowy - młodzieżowy przebój? Recenzja kontrowersyjnej płyty No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Zerwanie z tradycją Każdy Polak i każda Polka zna… a przynajmniej powinien/powinna znać… hymn Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. “Mazurek Dąbrowskiego” (“Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”) Józefa Wybickiego to utwór kojarzący się głównie z atmosferą powagi i doniosłości. Większość z nas przyzwyczaiła się do uroczystych, patetycznych, nierzadko chóralnych lub orkiestralnych wykonań tej najważniejszej polskiej pieśni. Okazuje się jednak, że ze znanej nam wszystkim melodii można stworzyć małe dzieło muzyki rozrywkowej, i to w niemal każdym stylu muzycznym. Dowodem na to jest płyta zatytułowana “…jak zwyciężać mamy. Artyści polscy w hołdzie ‘Mazurkowi Dąbrowskiego’”. Krążek zawiera szesnaście różnych wersji “Mazurka Dąbrowskiego” wykonywanych przez solistów i zespoły z najrozmaitszych światów artystycznych. Czternaście (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
książka warta polecenia O wszystkim po trochu dla kobiet mniejszych i większych

Zacznę od dość długiego cytatu: Jeśli uważnie wnikniesz w tajniki serca jakiegokolwiek mężczyzny, przekonasz się, że prześladują go conajmniej dwie urojone kobiety- ziemska i piekielna Wenus-i że jego pożądanie różni się jakościowo w zależnośći od obiektu. W odniesieniu do pierwszego typu kobiety jego pożądanie jest w naturalny sposób podporządkowane Nieprzyjacielowi-zabarwione miłością bliźniego, skłonne do małżeństwa, opromienione tym złotym światłem poszanowania i naturalności, którego tak nie znosimy. Drugi typ kobiety, której pożąda brutalnie i pragnie brutalnie pożądać, kobieta nadająca się najbardziej, by go zupełnie odciągnąć od małżeństwa, lecz którą nawet w małżeństwie skłonny byłby traktować jako niewolnicę, bożyszcze lub jako kompana w przestępstwie.(Lewis C.S Listy Starego Diabła do Młodego, 135, 2012) Nie chcę tu recenzować książki, która sama w sobie jest doskonałą lekturą C.S Lewis'a, tym razem bardziej (...)

Zobacz cały wpis na blogu »