Kocimiętka

Wpisy zawierające słowo kluczowe kocimiętka.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

ziołolecznictwo zwierząt biologia i ochrona przyrody

Zwierzęta tak samo jak my chorują i tak samo jak my potrzebują leczenia, mają te same choroby serca, trzustki, płuc, zatrucia, działają na nie inne wirusy, ale te same bakterie i grzyby. Jako, że działają na nas też inne trucizny, inne rośliny są bezpieczne dla psów i kotów, inne dla nas, jako, że dawka czyni truciznę, te trujące rośliny też są lecznicze, jak wrotycz na robaki, ale o ile u ludzi trujące zioła są przez lata praktykowane w medycynie ludowej i sprawdzone przez wiele pokoleń, o tyle w przypadku zwierzą stosujemy tylko dawki zalecone przez weterynarza. Bezpieczne rośliny lecznicze możemy podawać na własną rękę, ich działanie zależy od sposoby podania np. zewnętrznie przy chorobach skórnych, liszajach, podrażnieniach, odmrożeniach, ranach można przemywać zmiany zwykłym naparem z rumianku, dziurawca, krwawnika, ale podanie wewnętrzne już musi mieć dokładnie obliczoną dawkę. Są też choroby powodujące przeciwwskazania do podawania dan (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ogrodowe i balkonowe kwiaty bezpieczne dla dzieci i zwierząt biologia i ochrona przyrody

Gipsówka ma rozłożyste podziemne korzenie rozrastające się na 2,5 m, kwiaty białe lub różowe, lubi piaszczyste, ciepłe gleby, szczeliny w murach, między kamieniami, lubi ciepło, słońce, osłony przed wiatrem, nie lubi gleb ciężkich i wilgotnych Melisa lubi średnio żyzne, piaszczysto-gliniaste, zasadowe, wilgotne gleby, słońce, silnie się rozrasta, wysiewamy nasiona lub sadzimy sadzonki zielne na głębokości 5-8 cm, co 10-12 cm w rzędach co 30-40 cm, wiosną przycinamy, zbieramy przez cały sezon mięta lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, wilgotne, wapienne gleby, pH 6,0-7,5, nasiona wysiewamy wiosną, gleba musi stale być lekko wil (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak uspokoić kotkę w rui biologia i ochrona przyrody

Ruja to okres płodności u samić ssaków łozyskowych, pokrywa sie z owulacją (jajeczkowaniem), ruja ma kilka etapów: faza przedrujowa (proestrus) polega na przekrwieniu pochwy i wydzielaniu zawierającej feromony wydzieliny, feromony wabia samce, to substancje zapachowe, które docierają do obszarów w mózgu odpowiedzilanych za popęd płciowy. Samiec dostaje informację o gotowości samicy do rozrodu, dojrzewaja u niej pęcherzyki Graffa. Estrus, czyli ruja właściwa, czyli zdolnośc samicy do rozrodu, jest owulacja, czyli uwolnienie oocytów z pęcherzyków Grafa do bańki jajowodu, u kotek owulacja jest prowokowana kopulacja na zasadzie sprzężenia zwrotnego, podraznienia zakończeń nerwowych w pochwie aktywuje podzw (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak uspokoić kotkę w rui biologia i ochrona przyrody

Błędne ogniki czyli światła unoszące się nad bagnami, mokradłami i torfowiskami, w mitologii słowiańskie mają mistyczne pochodzenie, w rzeczywistości są to świetliki, robaczków świętojańskich, które błskami światła przywabiaja partnerów rozrodczych, samice niktórych gatunków wysyłają światła przywabiające przedstawicieli innych gatunków, by ich zjeść. Światło powstaje w wyniku rozkładu białka licyferyny przy omocy enzymu lucyferazy. Jesyt to bioluminescencja. Każdy organizm emitujący światło jak ryby głebinowe, glony, małżoraczki, kałamrnice, widłonogi, parzydełkowce, promienice, organizmy planktonowe, bakterie, grzyby, świetliki mają inną konformację lucyferyny i lucyferaz, charakterystyczną dla gatunku. W przypadku bęłdnych ogników liczy się bioluminescencja świetlików. Świetliki są ruchome i widoczne na (...)

Zobacz cały wpis na blogu »