Kde

Wpisy zawierające słowo kluczowe kde.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Wind of change... My Mandriva

Dlugo nie pisałem na moim blogu więc trzeba to nadrobić :) Ostatnio nie za dużo czasu mam na swoje pasje - praca, praca, studia, praca - więc i pisać nie ma kiedy. Ale w wolnej chwili zawsze mogę sobie parę rzeczy przemyśleć. Zastanawiałem się nad sensem linuksowego desktopu. Po pewnych problemach z obsługą mojego nowego urządzenia wielofunkcyjnego Epson SX425W przeniosłem się na Ubuntu, gdzie nie mam problemu z obsługą sprzętu - wszystko działa lepiej niż pod Windowsem. Ubuntu jednak też nie jest pozbawione błędów. Wg mnie Ubuntu słabo nadaje się na desktop dla przeciętnego użytkownika komputera. Jeden z ważnych powodów to pojawienie się Unity. Po aktualizacji pojawił mi się po dłuższej chwili dziwny pulpit. Nie miałem nawet ochoty dochodzić do tego co i jak tu trzeba kliknąć by coś zrobić. Wylogowałem się więc i przełączyłem na klasyczny pulpit. Niestety co jakiś czas podczas uruchamiania środowiska graficznego wyskakuje błąd uruchamiania jakiegoś apletu w panelu. Są tez problemy z wicis (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Oprogramowanie Qt - ciąg dalszy My Mandriva

W ostatnim czasie napotkałem się na qt-apps.org na aplikację QIviewer. Jest to prosta przeglądarka obrazów - działa ok i to jest dobre :-) Jest jeszcze jedna aplikacja do Evo OS :-) Kolejnym punktem jaki chciałem omówić to powstanie (a raczej przekształcenie KOffice w) Calligra Suite. Ogólnie chodzi o poszerzenie i pewne zmiany pakietu KOffice. Mnie interesuje jednak inna rzecz - wspaniałe ikonki, które jak zauważyłem w Calligra Suite nie są już używane. Może mógłbym je jakoś zawinąć do innego projektu? :-> Ostatnia rzecz to znalezniona przeze mnie nowa książka LFS http://www.linuxfromscratch.pl/ w polskim tłumaczeniu. Jest wiec szansa, że jeszcze raz wezme się za Evo OS :-]

Zobacz cały wpis na blogu »
KDE + Qt czy samo Qt My Mandriva

Jak już pisałem w poprzednich notkach jestem pełen podziwu dla środowiska KDE 4.x. Jest ono niezwykle funkcjonalne i miłe dla oka. KDE oferuje też IDE KDevelop, którego osobiście nie używałem lecz na pewno daje wiele ciekawych możliwości. Obecnie uczę się języka C++. Mógłbym używać do tego edytora i terminala (oczywwiscie potrzebny też kompilator), lecz pomyslałem sobie, że wygodniej będzie mieć IDE. Rozważałem, wcześniej już wspomniany, KDevelop lecz jednak się nie skusiłem. Po pierwsze nie jest to pewnie IDE lekkie więc po co męczyć i tak mocno eksploatowanego mojego laptopa. Po drugie KDevelop wymaga bibliotek KDE i mimo że mam KDE to jednak wolę być niezależny od środowiska graficznego. Po trzecie wydaje mi się, że KDevelop lepiej nadaje się do pisania aplikacji dla KDE niż na samym Qt (co pewnie nie do końca jest prawdą ;-). Nie skusiłem się też na QtCreatora od Nokii. Mój wybór padł na QDevelop i póki co nie narzekam. Środowisko bardzo przyjemne dla oka i pr (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Chakra Project - projekt z przyszłością! My Mandriva

W ostatnich latach dużą popularnością wśród dystrybucji Linuksa cieszą się systemu "user friendly". Początkowo prym wiodła Mandriva potem jednak eliminowana była przez Ubuntu. Zawsze też na wysokiej pozycji był openSUSE. Swój epizod zaliczył też PCLinuxOS. Do prostych dytrybucji można zaliczyć także Archa, lecz jest to dytrybucja inna niż wyżej wymienione. Nie posiada graficznych konfiguratorów, lecz jest to dystrybucja z rozsądnie przemyślaną kofiguracją. Pakiety w Archu są dużo prostsze do zbudowania niż pakiety deb czy rpm. Pakiety są optymalizowane dla procesorów i686 dzięki czemu system może działać szybciej i wydajniej. Pacman pozwala na proste zarządzanie nimi. Chakra Project to LiveCD oparte o Arch Linux. W przeciwieństwie do niego posiada graficzne konfiguratory. Do prostego zarządania pakietami istnieje nakładka na Pacmana - Shaman. Istnieje również graficznny instalator Tribe i narzędzie do konfiguracji sprzętu Arxin. Wszytsko to z użyciem Qt. N (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KDE vs. reszta świata? ;-) My Mandriva

Hmmm, od czego by tu zacząć? Może od początku... Ale nie od samego ;-) Jakiś czas temu (daty nie są tu istotne) do świata oprogramowania weszło K Desktop Enviroment w wersji 4.x. Dzięki bibliotece Qt 4, która daje nowe możliwości środowisko rozwja się bardzo prężnie. Dosyć radykalna zmiana wersji była okazją do wprowadzenia dosyć poważnych zmian w wizerunku całego środowiska. Na KDE 4 powstaje coraz więcej aplikacji. Wg mnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się projektów. Codziennie na kde.org pojawiają się nowe wersje programów. KDE daje użytkownikowi pełen możliwości pulpit z całą paletą oprogramowania. Nie ma chyba aplikacji (pewnie jest ale nie zwróciłem na nią uwagi :-P ), która nie miała by swojego odpowiednika w KDE. Może parę przykładzików ;-) Przeglądarka internetowa:Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Epiphany - Konqueror Komunikator:Pidgin - Kopete Pakiet biurowy (jako całość):Microsoft Offi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Moja fascynacja KDE 4 My Mandriva

No to od początku ;-) Moja przygoda z Linuksem zaczęła się już pare lat temu. O Linuksie słyszałem różne rzeczy, troche od ludzi (jak teraz wiem sa to ludzie, którzy tego systemu praktycznie nie uzywali). Podbno trudny, nie da sie na nim nic zrobić jak się nie jest super guru itd. Z drugiej strony w radiu usłyszałem, że społeczność Linuksa jest bardzo pomocna i zacheca do przesiadki z Windowsa. Zacząłem sobie szukac troche info w necie. Poczytałem troche o historii i całej idei Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Mój wybór padł na Mandrivę. Zaczął ją sciągać mój kolega lecz potem ja to zrobiłem. Impulsem, który nas do tego pchnął była "Szkoła Hackerów" i chęć poznania tajników hackingu (czego jednak nie zrobiliśmy ;-), no ale Mandriva się sciągnęła. Poczytałem w internecie o partycjonowaniu, wypalaniu płytki i sie udało. Mandriva zagosciła na moim domowym komputerze. Na początku obok Windowsa XP, potem sama, potem sam Windows i potem znowu sama Mandri (...)

Zobacz cały wpis na blogu »