Glony

Wpisy zawierające słowo kluczowe glony.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

superślimak biologia i ochrona przyrody

Morski slimak tyłoskrzelny Elysia chlorotica z rodziny Elysiidae  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
rola martwych drzew biologia i ochrona przyrody

Kiedy drzewo umiera nie oznacza to końca jego roli w przyrodzie. Samo drzewo umiera, ale jego ciało stanowi schronienie i żerowisko wielu organizmów. Takie próchniejące drzewo zamieszkują jeszcze grzyby mikoryzujące, które łączą je z żywymi grzybami. 95% grzybów mikoryzujących współżyje ze sprochniałymi drzewami. Za murszenie drewna odpowiadają bakterie, śluzowce i grzyby np. próchnilec. Wiele gatunków grzybów i śluzowców zamieszkuje drewno i przyczynia się do rozkładu drzewa. Takie drzewo zamieszkuja owady, skąposzczety, wije, ślimaki saproksyliczne, nicienie, dwuparce, pajęczaki, korniki. e bezkręgowce jedza ptaki owadożerne jak dzięcioły, kowaliki, wróble. W dziuplach zakładają gniazda dziuplaki, pomiędzy korzeniami pełzacze i sóweczki. Takie drzewa zamieszkują też ryjówki i gryzonie: nornice rude, orzesznice, popielice (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Biologia gleby biologia i ochrona przyrody

Gleba naturalna, trójfazowa, biologicznie czynna, powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej, ukształtowana poprzez procesy glebotwórcze ze zwietrzeliny skalnej w wyniku oddziaływania klimatu i organizmów żywych, przy określonej rzeźbie terenu, w określonym przedziale czasu, często przy wpływie działalności człowieka. Gleba jest integralnym składnikiem ekosystemów lądowych i niektórych płytkowodnych. Gleba powstaje w wyniku erozji wietrznej i wodnej skały macierzystej oraz działania organizmów żywych, nie tylko poprzez ich bezpośredni wpływ na skałę, ale przede wszystkim przez tworzenie warstwy próchniczej, czyli martwej materii organicznej powstałej z ich martwych szczątków i odchodów oraz ich rozkładu. Właśnie ten rozkład powodują organizmy żywe jak bakterie, pierwotniaki, grzyby, pierścienice i staw (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Superorganizm biologia i ochrona przyrody

Superorganizm (nadorganizm) pijęcie stosowane do roju owadów społecznych, gdzie każdy osobnik w kaście działa jak komórka w organie, pojęcie to dotyczy pszczół, os, szerszeni, ale także kolonie koralowców, gąbek, robaków choinkowych. Pojęcie to próbuje się wprowadzić do oceanów, w których każda istota jest elementem większego ekosystemu, jeśli ocean to również las może byc superorganizmem, także gleba. Odkryto też, żę mikroorganizmy z oceanu działają jak układ nerwowy, komunikuja sie ze soba na ogrom (...)

Zobacz cały wpis na blogu »