Endorfiny

Wpisy zawierające słowo kluczowe endorfiny.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

dlaczego mamy lepszą wydolność w cieple i rady na zimę biologia i ochrona przyrody

Ostatnie czasy są bardzo trudne, z chęcią przykleiłabym taśmą folię medyczna do zewnętrznych ścian pomieszczeń mieszkalnych, ale nie wiem czy ona przewodzi prąd, jeśli przewodzi to nawet obklejenie styku kontaktów z folią taśmą izolacyjną nie pomoże, bo może powstać niebezpieczny łuk elektryczny. Nie wolno metali ani produktów metalopodobnych zbliżać do źródeł prądu. Można przybić do ścian kilimki, takie jak miały nasze Babcie, trzeba dużą liczbę kilimków, by pokryć całą zewnętrzną ścianę, kilimki muszą być dopasowane do części ścian, zewnętrzne ściany mają okna, więc okien nie zasłaniamy, makatki muszą być grube, najlepiej wełniane lub polarowe, dobrze izolujące i mocno przylegające-gęsto przymocowane. Można kupić wielorazowe kombinezony kowidowe, wtedy można obniżyć temperaturę w mieszkaniu, ktoś powie, że drogie, tańsze od tony węgla, a na zimę schodzi 6-10 t, zależnie od metrażu domu, ogrzewanie prądem wykończyłoby domowe finanse w (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Morsy biologia i ochrona przyrody

Kolejna ekstremalna czynność, której lepiej nie robić samodzielnie a pod okiem doświadczonego instruktora. Pisałam o chodzeniu po ogniu teraz pora na drugą stronę rozkładu normalnego, czyli ludzi, którym zimno nie straszne.Morsy to osoby, które na krótką chwilę zanurzają się w zimnej wodzie, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0. Nie trzeba do tego wczęśniejszego przygotowania, a jedynie rozgrzanie ciała ćwiczeniami, podczas ćwiczeń-skłony, przysiady, skrętoskłony itd. rosnie tempo oddechów, akcja serca, zwiększa się zuzycie tlenu oraz zużycie kalorii, których duża pula zmieniona jest w ciepło, czyli temperatura ciała podnosi się. Wychłodzenie jest wtedy, gdy temepratura ciała spadnie poniżej krytycznego poziomu, zwiększenie c (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Taniec biologia i ochrona przyrody

Skończyła się kolejna edycja Tańca z Gwiazdami, gdzie jest pociągające to, że są prezentowane rózne style z różnymi choreografiami, pojawiały się opinie, że osoby z wyższym wykształceniem nie oglądają tego programu, otóż albo oglądają albo wyjątek potwierdza regułę. Zaraz ktoś napisze, że to obciach, ale jaki to obciach podziwiać piekne figury, stroje, makijaże, fryzury, pozy? Jeden lubi sztuki walki, drugi lubi taniec. Każdy sport zapewnia rozrywkę, rozwija ciało i umysł, każdy jest wspaniały, ale nie każdy jest dla każdego, ważne by wybrać coś dla siebie. Również taniec można zaliczyć do sportu, tylko, że ten oprócz rywalizacji, daje jeszcze mnóstwo radości, przyjemności, pozwala sie odstresować, zapomniec o problem (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pożyteczne pijawki biologia i ochrona przyrody

Pijawki Hirudinea są gromadą należącą do pierścienic Annelida.  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
siłownią w grypę biologia i ochrona przyrody

Pomimo zaleceń wyleżenia grypy czy przeziebienia w łóżku zauważyłam, że ćwicząc czuje sie lepiej, leżenie rzeczywiście rozkłada, ale wystarczy kilka skłonów i przysiadów by poczuć się lepiej. Znam też inne osoby reagujące tak samo. Dlaczego tak sie dzieje? Otóż podczas wysiłku wytwarzają się kortyzol, działający przeciwzapalnie i adrenalina. Leki przeciw grypie i przeziębieniu jak np. aspiryna obecna również w soku z malin i świeżych owocach czy jej pochodne rónież działaja przeciwzapalnie. Kortyzol należy do glikokortykosteroidów, do jego syntezy potrzebujemy hydrogenaz C17, C (...)

Zobacz cały wpis na blogu »