Emerytura

Wpisy zawierające słowo kluczowe emerytura.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Ja, emeryt-ka. Ja emeryt-ka

    Od czegoś trzeba zacząć. Napisać co się myśli... czemu nie.  Łatwe to nie jest, ale może być dobrą metodą na stan w jakim się znalazłam w momencie radykalnej zmiany życia, a może jeszcze ktoś ma podobne odczucia i się podzieli. Nie ma co ukrywać, że odstawienie od "pracowania" jest traumatycznym przeżyciem, nie mającym nic wspólnego z głoszonymi tezami, że "życie zaczyna się po 60..., 70..., szkoda, że nie po 100... Wstawanie, pośpiech, dojazdy, ceremoniał wejścia do miejsca pracy. Odczucie wpływania na to co się dzieje, namacalne efekty własnych działań, rozmowy, dyskusje, problemy, a nawet stresy - a tu nagle - wielkie nic i w szafie za dużo ubrań. Najgorsze jest uczucie, że własciwie to całe zaangażowanie przez lata (w moim przypadku (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
ZUS i NFZ po co? Naprawimy Polskę

Cześć, Ciągle słyszymy słowa "reforma emerytalna", "wiek emerytalny", "kolejki do specjalisty" itp. itd. i jak to super że mamy darmową służbę zdrowia. No niby fajnie, ale w praktyce płacimy za tą "darmową" usługę co miesiąc wrzucając te pieniądze w czarną dziurę zusu. Sprawa reform to tylko łatanie dziur i próba utrzymania tego komunistycznego i niedziałającego systemu. I tutaj mój pomysł, żeby stopniowo ten ZUS i NFZ likwidować. Dlaczego stopniowo a nie od razu? Ponieważ mamy już dużo osób w tym systemie uwięzionych. Więc nie można tego zrobić na już. Ale np. osoby rozpoczynające przygodę z pracą można by odrazu włączyć w tylko i wyłącznie prywatne ubezpieczenie kapitałowe. Osoby 30-40 lat mogłyby zdecydować czy to czy to albo i oba. A osoby powyżej zostałyby w starym systemie.  Oczywiście wiąże się to też ze służbą zdrowia i rozwiązaniem wielu problemów. Otóż szpitale byłyby prywatne ( na początku częściowo obsługiwa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Serwis Informacyjny ZUS Serwis Informacyjny ZUS

Serwis Informacyjny ZUS pomoże Ci zapoznać się z najnowszymi aktualnościami związanymi z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz cały wpis na blogu »
Uczę się pisać bloga Z życia emerytki

"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć." Paulo Coelho - Alchemik       Na początek coś o sobie: (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Polisolokaty dają zarobić? Finanse - Gemini Polska

W obliczu złej prasy wokół "polisolokat", warto wrócić do tego co jest ich istotą, czyli realizacją długoterminowych planów finansowych jak emerytura, przyszłość dzieci czy spłata zobowiązań, takich jak np. kredyt hipoteczny. Dziś zwracam uwagę na fundusz AXA - Europe Small Cap, który wyróżnia się w ostatnim okresie.Jego portfel oparty jest o rynki Europy Zachodniej, głównie o Wielką Brytanię, Francję  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Danina na rzecz fiskusa w służbie przyszłym emerytom Finanse - Gemini Polska

Nieubłaganie zbliżamy się do końca 2014. Powoli zaczynamy podsumowania i większość Polaków jest w stanie już oszacować swoje dochody, a co za tym idzie wielkość podatku jaki będziemy musieli odprowadzić do Urzędu Skarbowego z tytułu podatku dochodowego. Grudzień to nie tylko miesiąc świątecznej gorączki i obdarowywania się prezentami, ale również czas gorączkowych inwestycji mających obniżyć daninę na rzecz państwa. Niewielu z nas wie, że to także czas na inwestycję na swoją przyszłą emeryturę! Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to wreszcie realne narzędzie wspomagające Polaków w walce z niewydolnym systemem emerytalnym. Czym jest IKZE? IKZE jest instrumentem finansowym, gdzie można wpłacić maksymalnie 4495,20zł, a wpłaconą kwotę zarówno przedsiębiorcy i osoby fizyczne mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić na podatku nawet do 1 438,46zł ! Nie płac (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Egzamin z reformy emerytalnej oblany! Finanse - Gemini Polska

W ciągu pierwszych dwóch tygodni sierpnia do ZUS nadal napływały deklaracje pozostania w OFE. Wiele osób dosłownie rzutem na taśmę zdążyło wysłać kopertę. Ostatecznie ponad 2,5mln przyszłych emerytów postanowiło „stać na dwóch nogach”. W czasie, gdy ostatnie deklaracje docierały do oddziałów ZUS, Dział Analiz Gemini Polska prowadził ankietę dotyczącą reformy wśród małopolskich przedsiębiorców. Jaką ocenę wystawiono rządowi? (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jakim type emeryta jesteś? Finanse - Gemini Polska

Przy okazji ostatniej, głośnej reformy emerytalnej często rozmawiam ze swoimi klientami na temat własnego zabezpieczenia emerytalnego. Każdy z nas ma tutaj indywidualne podejście, predyspozycję i opinie na temat przyszłej emerytury aczkolwiek dość prosto można wyróżnić 3 typy najczęściej występującego podejścia. Typ I – „nie dożyje emerytury Jest to najczęściej występujący w Polsce typ przyszłego emeryta. Można tu zakwalifikować wszystkich, którzy nie wierzą w dane o wydłużającym się czasie życia, tych, którzy wierzą, że emerytura z ZUS zapewni im dostatnie życie oraz osoby, które liczą na to, że dzieci będą ich utrzymywać. Wszystkie te podejścia są rozwiązaniami dość ryzykownymi. Weźmy chociażby stw (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jakim typem emeryta jesteś? Finanse - Gemini Polska

Przy okazji ostatniej, głośnej reformy emerytalnej często rozmawiam ze swoimi klientami na temat własnego zabezpieczenia emerytalnego. Każdy z nas ma tutaj indywidualne podejście, predyspozycję i opinie na temat przyszłej emerytury aczkolwiek dość prosto można wyróżnić 3 typy najczęściej występującego podejścia. Typ I – „nie dożyje emerytury Jest to najczęściej występujący w Polsce typ przyszłego emeryta. Można tu zakwalifikować wszystkich, którzy nie wierzą w dane o wydłużającym się czasie życia, tych, którzy wierzą, że emerytura z ZUS zapewni im dostatnie życie oraz osoby, które liczą na to, że dzieci będą ich utrzymywać. Wszystkie te podejścia są rozwiązaniami dość ryzykownymi. Weźmy chociażb (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Obywatelu, podejmij (jedyną) słuszną decyzję! Finanse - Gemini Polska

Obywatelu, podejmij (jedyną) słuszną decyzję! Kampania "informacyjna" w sprawie wyboru ZUS OFE ruszyła! W kraju zaczęły się przygotowania do "głosowania" za lub przeciw OFE. W miniony poniedziałek rozpoczęła się akcja informacyjna, która de facto ma na celu zasugerowanie obywatelom obranie "właściwego" kierunku. Na nieszczęście dla naszych przyszłych emerytur nasz rząd miał bardzo pilne wydatki i początkiem zeszłego miesiąca zabrał nam połowę zgromadzonych do tej pory w OFE pieniędzy. Ale przecież wcale nie jest tak źle, bo teraz mamy wybór. Aby zostać w OFE będzie trzeba spędzić w kolejce w ZUS-ie trochę czasu lub użyć w tym celu tajemniczej dla wielu Polaków p (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
TORA-TORA-TORA! Finanse - Gemini Polska

TORA-TORA-TORA! Z pozoru podobne pojęcia jak potrzeba i cel, mają zgoła odmienne znaczenie w dziedzinie finansów. Potrzeba, to coś czego potrzebuję dzisiaj! Potrzeba to coś mocnego! Potrzeba to potrzeba posiadania! Potrzebuję mieszkania, potrzebuję samochodu,  potrzebuję jechać na wczasy. Dlaczego? Bo mieszkam na łóżku piętrowym z młodszym rodzeństwem, a są w życiu momenty gdy jest to krępujące. Bo jeżdżę MPK, a są momenty gdy jest to nie do zniesienia. Bo od lat spędzam wakacje u rodziny na wsi, a nie przepadam za tą rodziną zbytnio. A za wsią to już w ogóle. Otaczająca mnie rzeczywistość pobudza do działania. Potrzeba jest tu i teraz! Cel, to coś do czego dążę (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ratuj się, kto może, czyli karuzela OFE Finanse - Gemini Polska

Karuzela z OFE została ostatnio rozpędzona do granic możliwości. Na tej karuzeli siedzieliśmy wszyscy i tylko politycy mogli zapanować nad wehikułem, który zdawał się wymykać spod kontroli. Jeśli pokładaliśmy nadzieję w politykach, to po raz kolejny się zawiedliśmy. Ci udowodnili, że proponowane przez nich rozwiązania mogą być złe lub bardzo złe. Nie tylko nie spowolnili karuzeli, ale rozkręcili ją na tyle, że poczyniła wielkie szkody wszędzie wokół. Ucierpiały bowiem nie tylko I i II filar, ale i oszczędności, które gromadzimy w ramach III filaru. Reforma wprowadzana w życie zakłada podjęcie przez Polaków decyzji od kwietnia do lipca – zostawić część akcyjną w OFE czy całość środków przenieść do ZUS. By zosta (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
PRZESTARZAŁOŚĆ CHORA I OCIĘŻAŁA MUSI ODEJŚĆ Przesłanie Miłości Jezus Chrystus

(...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Równe prawa emerytów Fundusze Emerytalne, Zmiana OFE

Zasady waloryzacji rent i emerytur tzw. starego portfela, uzależniające stopniowe podwyższanie świadczeń od wieku emerytów i rencistów są zgodne z konstytucją - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny, badając przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS.Chodzi o osoby, które od 1 marca 1993 r. do 31 grudnia 1998 r. otrzymały zaniżone świadczenia emerytalno-rentowe, wyliczone w oparciu o niższą kwotę bazową. Zgodnie z ustawą budżetową z 1993 roku, że względu na brak środków, emerytury i renty były wyliczane w oparciu o kwotę bazową, stanowiącą 91 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a nie 100 proc. - jak to było wcześniej. Od wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z FUS w 1999 roku świadczenia wyliczane są od kwoty bazowej w wysokości 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obniżenie kwoty bazowej zostało zakwestionowane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 1995 roku, które - zgodnie z ówczesnym prawem - Sejm odrzucił większością 2/3 głos (...)

Zobacz cały wpis na blogu »