Dalajlama

Wpisy zawierające słowo kluczowe dalajlama.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Dziękujemy za spotkanie z autorem! Nawet Ty się zdziwisz...

   Zainteresowanie książką zaskoczyło nawet samego autora! Dziękujemy wszystkim fanom Krzysztofa za przybycie i zapoznanie się z jego nową publikacją.    Jak powiedział sam autor, czuł się niemal jak podczas pierwszego spotkania z Tenzin Gjaco- Dalajlamą na początku lat 90- tych. Aby wyrazić swą osobistą radość autor przekazał nam swe prywa...tne zdjęcie z domowego archiwum. Jeszcze raz, dziękujemy!   Stanisław Brzozo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tybet ręceprecz odtybetu

Przywódca Tybetańczyków urodził się w 1935 roku we wschodnim Tybecie, na terenach obecnie włączonych do Chin. W wieku 17 lat nadano mu pełną władzę duchową i polityczną. Rozpoczęta w 1950 roku okupacja Tybetu i napięta sytuacja polityczna, zmusiła XIV Dalajlamę do podjęcia decyzji o szukaniu schronienia w Indiach, gdzie przebywa do dzisiaj. W 1989 roku za konsekwentną walkę narodu tybetańskiego bez stosowania przemocy został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.Od czasu brutalnej pacyfikacji pokojowych protestów w Tybecie w marcu br. J.Ś. Dalajlama wielokrotnie zwracał się do społeczności międzynarodowej o poparcie starań o pokojowe rozwiązanie konfliktu i zapewnienie bezpieczeństwa Tybetańczykom poprzez wysłanie do Tybetu międzynarodowej misji obserwacyjnej.Zapraszamy wszystkich, którzy tego dnia chcą symbolicznie złożyć życzenia J.Ś. Dalajlamie a tym samym wyrazić swoją solidarność z Tybetem, na Plac Zamkowy, gdzie o godzinie 18.00 zostaną wypuszczone gołę (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Chiny ręceprecz odtybetu

Chiny wyraziły gotowość „kontaktu i konsultacji z osobistymi przedstawicielami Dalajlamy", na co zachodnie rządy wydały zbiorowe westchnienie ulgi. Szczyt UE-USA ogłosił deklarację, w której wezwał do „rozmów zorientowanych na wypracowanie rezultatów". W latach 1987-92 w Lhasie doszło do 140 demonstracji i protestów, a w 1989 roku ogłoszono tam stan wojenny. Wielu Tybetańczyków straciło życie, inni trafili na długie lata do więzień i obozów pracy. Niepokoje zaczęły się po załamaniu nawiązanych w 1978 roku kontaktów chińsko-tybetańskich. Obecna i wciąż trwająca fala już ponad stu demonstracji i rozruchów ma podobne korzenie. Chińska polityka twardej ręki, zalew imigrantów i przeciągające się wygnanie Dalajlamy pogłębiają poczucie marginalizacji Tybetańczyków. Nawet drakońska cenzura i wizja surowych kar nie jest w stanie ich powstrzymać przed publicznym wyrażaniem obaw o zachowanie tożsamości narodo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »