Cytokininy

Wpisy zawierające słowo kluczowe cytokininy.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Komunikacja grzybów biologia i ochrona przyrody

Nowe odkrycie amerykańskich naukowców. Organizmy nalezące do królewstwa grzybów Fungi mają postać albo organizmów jednokomórkowych albo wilekomórkowych grzybni, grzybnie składają się ze strzępek, czyli nici micelarnych, zbudowanych z komórek, każda komórka otoczona jest chitynową ścianą (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Uodparnianie na trucizny, czyli mitrydatyzm 2 biologia i ochrona przyrody

Bialka układu dopelniacza współdziałają ze sobą podczas reakcji na stan zapalny, ułatwiaja fagocytozę opłaszczając komórki patogenów, to opsonizacja, odpowiedzialne za nią cząsteczki to opsoniny. Białka ostrej fazy również ułatwiają fagocytozę,one informują o stanie zapalnym.kontakt z antygenem pobudza limfocyty do ekspansji klonalnej, na ich powierzchni pojawiają się receptory dla informacji od cytokin, limfocyt sam tworzy cytokiny, potem te komórki są komórkami pamięci poznają dany antygen, kontakt z antygenem uwalnia reakcję pierwotną obronną, to odpowiedź pierwotna, podczas odpowiedzi wtórnej reakcja zachodzi szybciej i sprawniej, to jest właśnie uodparnianie. I w przypadku trucizn zachodzi łatwiej i na dłuż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Odrodzenie drzewa z pniaka biologia i ochrona przyrody

Wiemy, że po wycieciu drzewa pozostaje pniak, z czasem ten pniak puszcza gałązki, które rozrastają się, rozgałęziają i tworzą strukturę o kształce krzewu, z tym, że wspólny pęd główny jest przy samej ziemi. Pęd główny powstaje przez podział stożka wzrostu pędu, który ma komórki inicjalne, które dzielą się i róznicują w tkanki roslinne, zawsze jednak po każdym podziale komórki powstają 2, jedna zostaje inicjalna komórka macierzystą, druga ulegając dalszym podziałom róznicuje się w komórki somatyczne tworzące tkanki. Komórki te buduja pęd, czyli część rośliny mającą liście, owoce, kwiaty, pączki i lodyge, pęd główny rozgałęzia się na gałęzie, których celem (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czarcie miotły biologia i ochrona przyrody

 Czarcie miotły, czyli patologiczne pędy powstająće na gałązeiach drzew w wyniku zahamowania wzrostu pędu głównego i wzmozonej aktywności pączków bocznych. Czarcie miotły mają różne kształty, kuliste, stożkowate, płaczące (zwisające), kolumnowe, różnokształtne. Za powstawanie czarcich mioteł odpowiadają infekcje riktesjowe, grzybicze, galasówek, w tym wypadku miotła uznawana jako galas organoidalny, pozbawione ścian komórkowych bakterie-fitoplazmy, mutacje genetyczne spowodowane promieniowaniem lub skażeniami chemicznymi. Pąki boczne są to skupiska tkanki merystematycznej, z której rozwijają się organy boczne, zwykle aktywują się po usunięciu merystemów wierzchołkowych, które w wypadku infekcji zostają unieaktywnione poprzez mutacje genetyczne lub metabolity atakujących roślinę bakterii, pierwotniaków, gal (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
fizjologia roślin 10 biologia i ochrona przyrody

Fitohormony działaja w niskim stęż. optimum to 10-6-10-8 mola/dm3. Każdy z nich wpływa na wiecej niż 1 typ procesu rozwojowego, obserwowany efekt biologiczny w roslinie to wypadkowa działania różnych substancji wzrostowych. Za hormonalną naturą związku idą cechy: endogenna związek organiczny, tempo sytnezy rosnie w danej fazie rozwoju, wiele procesów biol. reguluje 1 funkcja regulatorowa, blok syntezy danego genu blokuje dany hormon, hormony przyłączają się do receptorów w błonie komórkowej. Fitohormon+receptor (białko)=wiązanie kompleks hormon-receptor-transdukcja sygnału. Sekwencja reakcji, białko receptorowe dla 2 lub więcej hormonów, specyficzne wiązanie z receptorem, 1 białko+1 hormon, odwracalnie, jest duże powinowactwo jest odp. biologiczna. Receptory rozpoznają strukturę molekularną hormonów, dając kompleks zaczynają reakcję biochemiczną lub (...)

Zobacz cały wpis na blogu »