Ciśnienie krwi

Wpisy zawierające słowo kluczowe ciśnienie krwi.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

adoptuj lub przygarnij biologia i ochrona przyrody

Zwierzę w domu to mniej stresu, samoprzytulenie się kogośżywegoobniża poziom stresu,spada poziom kortyzolu, adrenaliny i innych hormonów nadnerczy, wydziela się oksytocvyna,która wprawia nas w dobry nastrój,spada ciśnienie krwi, spada liczba godzin z wyższym ciśnieniem, spada prawdopodobieństwo zawało iwylewu, nawet spada poziom trójglicerydów i LDL. Pies zmusza do spacerów co najmniej 3 razy dziennie, ruch dotlenia,zw (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tlenek azotu biologia i ochrona przyrody

Jednym ze składników smogu jest tlenek azotu, czy rzeczywiście trzeba się go bać? Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi i ułatwiając jej przepływ do tkanek, dzięki czemu wszystkie narządy są lepiej dotlenione i odżywione, powstaje pod wpływem słońce w skórze, ale chociaż słońce zwiększa jego syntezę, to powstaje w ciele przez cały czas, dlatego, że jest nam potrzebny. NO powstaje z L-argininy w czasie cyklu mocznikowego w wątrobie przy udziale syntetaz NOS, tlenu, nukleotydów NADPH+, arginina jest hydroksylowana, dołączona jest grupa wodorotlenowa, powstały związek utlenia się do cytruliny i NO, potem cytrulina może z powrotem zostać zmienion (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Słońce dobre dla serca i układu krążenia biologia i ochrona przyrody

Słońce to nie tylko witamina D, która reguluje większość procesów życiowych oraz odpowiada za wchłanianie wapnia, którego również wszystkie procesy życiowe wymagają i fosforu z jelit do krwi, ale także obniża ciśnienie krwi. Już wapń reguluje pracę serca i naczyń krwionośnych, ich praca oraz przewodnictwo nerwowe zależy m.in. od jonów wapnia, podobnie jak synteza i wydzielanie neuroprzekaźników i hormonów. Ale słońce to także tlenek azotu NO, który rozszerza naczynia krwionośne obniżając ciśnienie tętnicze krwi. Kiedy jest gorąco naczynia krwionośne rozszerzają się i ciśnienie tętnicze spada, ale szybko się podnosi, kiedy temperatura przestaje działać, ale kiedy na skórę działa ultrafiolet taki stan utrzymuje się przez god (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak niskie temperatury obciążają organizm biologia i ochrona przyrody

Jak zimno obciąża organizm? Po pierwsze człowiek do funkcjonowania musi utrzymać wewnętrzną temperaturę ciała równą 37,6 (36,6 jest zewnętrzna). Taka temperatura jest niezbędna do wszelkich procesów biochemicznych przebiegających w ludzkim ciele m. in oddychania komórkowego, glikolizy, szlaków beta oksydacyjnych i wszystkich innych. O ile w cieple organizm nie ma problemów z utrzymaniem odpowiendiej temperatury, o tyle, gdy jest coraz zimniej, nasze ciało traci temperaturę do otoczenia. Każde ciało fizyczne wymienia energię z otoczeniem, także ludzkie ciało, jeśli różnica jest zbyt dużą organizm traci bardzo dużo, ciepłą, oczywiście ciało stara się utrzymać temperaturę poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu ciepło nie ucieka z krwi. Ciało chcąc zachować jak najwięcej ciepłej krwi w miejscu, gdzie są narządy wewnętrzne (klatka piersiowa, c (...)

Zobacz cały wpis na blogu »