Centralizacja

Wpisy zawierające słowo kluczowe centralizacja.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Centralizacja władzy Wieść Gminna Niesie

Żyjemy w czasach wszechogarniającej centralizacji wszystkiego. Nie jest to nowy trend. Cała historia społeczno-polityczna to obraz zmagań pomiędzy centralizacją, a decentralizacją. Od wieków też toczy się o to spór. Czy lepiej jest centralizować (tu podaje się argumenty takie jak sprawność, efektywność, oczywiście, jakże by inaczej, bezpieczeństwo)? A może jednak lepszym kierunkiem jest decentralizacja władzy i delegowanie kompetencji na jak najniższy poziom (tu podnosi się m.in. wpływ obywateli na władzę, elastyczność, dostosowanie do sytuacji).   Każdy czas, choć podobny, jednak różni się od tego, co znamy z historii. Rozwój technologii powoduje, ż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak robić, żeby nic (niewiele) robić, czyli program Czyste Powietrze. Wieść Gminna Niesie

  Jak robić, żeby nic (niewiele) robić, czyli program Czyste Powietrze.   O września 2018 wielokrotnie i na różne sposoby słyszymy wszyscy o programie Czyste Powietrze (dalej PCzPow).   Kilka faktów. Budżet programu to 103 mld złotych. Czas trwania (planowany) to 10 lat . Przez prawie 4 i pół roku funkcjonowania do PCzPow zgłoszone zostały 554 tysiące wniosków (stan na 10 luty 2023). Na lipiec 2022 do wymiany pozostawało ciągle 2,24 mln tzw. kopciuchów.   Na dzień 10 lutego wnioski zosta (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Fundusze zewnętrzene, czyli jak wymyślec problem, żeby go potem rozwiązywać Wieść Gminna Niesie

  Fundusze zewnętrzene, czyli jak wymyślec problem, żeby go potem rozwiązywać.   Od kilku lat szalenie popularne stało się w samorządach „pozyskiwanie” środków zewnętrznych. Przyczyniły się chyba do tego w pierwszej kolejności fundusze europejskie. Ale źródła tej mody można szukać w wielu miejscach i pewnie ciekawe było by zbadanie tego problemu głębiej.   Skutek jest dziś taki, że każdy „pozyskuje”. Oczywiście oglądamy już zdegenerowan (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Na straży interesów mieszkańców, nawet gdy jest to sprzeczne z ich interesem. Wieść Gminna Niesie

  Na straży interesów mieszkańców, nawet gdy jest to sprzeczne z ich interesem.   W roku 2017 zmienione zostały zapisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Kompetencja do ustalania cen za wodę i odbiór ścieków (taryfa) została odebrana radom gmin i przekazana została organowi regulacyjnemu, którym są Wody Polskie.   Łatwo zauważyć, że do zmiany przepisów o cenach w taryfie decydowała rada gminy, składająca się z radnych, wybranych w demokratycznych wyborach. A jednym z narzędzi kształtowania taryfy  była przew (...)

Zobacz cały wpis na blogu »