Byliny

Wpisy zawierające słowo kluczowe byliny.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Ogród od maja do sierpnia biologia i ochrona przyrody

PPiszę na podstawie poradnika dodanego do Przyjaciółki w 87 r 12 Miesięcy na Działce autorstwa mgr inż Zofii Jałoszyńskiej. Na początku maja, najpóźniej do połowy siejemy do gruntu rzodkiewkę, najlepsze odmiany Tetra Iłówiecka i Szkarłatna z Białym Końcem, późne odmiany marchwi (Perfekcja, Bercoro, Nord, Amager), cząber, cebulę, dymkę, szpinak nowozelandzki i zwyczajny, do połowy maja sadzimy płytko cebulę. Między 10 a 15 siejemy fasolę szparagową, suchą, tyczkową, ogórki, dynie, kabaczki, cukinię, kukurydzę cukrową, fasola wysiana później nie wyda strąków przed zimą. Od połowy maja siejemy cykorię na korzenie do pędzenia w zimie, buraki ćwikłowe, marchew Lenka i Nantejska na zimowe przechowanie, na rozsadniku wysiewamy sałatę kruchą, jarmuż, brokuły, poziomki do posadzenia końcem lata, pod koniec miesiąca siejemy endywię na późnojesienny zbiór. Od połowy maja sadzimy rozsady selerów korze (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Impatiens walleriana - Niecerpek Waleriana mlody ogrodnik

Impatiens walleriana - Niecierpek Waleriana http://www.danziger.co.il/images_att/49cffddc6c6d747aacaa1435b9db3b05.jpg            Impatiens walleriana, w naszym klimacie, jest traktowany jako roślina jednoroczna, uprawiana z rozsady. Można je jednak przezimować w pomieszczeniach - wtedy temperatura nie powinna spaść poniżej 13oC. Pędy są kruche, rozgałęzione i soczyste. Liście  owalne, ostro zakończone, ząbkowane na brzegach. Najczęściej koloru ciemnozielonego, ale zdażają się odmiany o liściach dwubarwnych. Największą ozdobą rośliny są kwiaty (o średnicy około 4 cm) w odcieniach różu, żółtego, białego i pomarańczowego. Niektóre od (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa mlody ogrodnik

Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa http://img135.imageshack.us/img135/9025/dbrwkarozogowa.jpg            Ajuga reptans jest mało wymagającą byliną okrywową z nadziemnymi rozłogami. Zimozielona [jednak w bezśnieżne zimy części nadziemne mogą przemarzać], wytrzymała na mróz. Rozrasta się dość szybko tworząc zwarty kobierzec ciemnozielonych [lub innych, w zależności od odmiany], błyszczących liści. Nadaje się do obsadzania powierzchni pod drzewami i krzewami, gdzie inne rośliny rosną niechętnie. Można ją też posadzić na skarpach, by zabezpieczała je przed erozją.   Stanowisko - półcień, nawet cień (...)

Zobacz cały wpis na blogu »