Bałtyk

Wpisy zawierające słowo kluczowe bałtyk.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Szlak Bursztynowy Bursztynowy Bałtyk

Było już kiedyś o bursztynie nad Bałtykiem, czyli jak i gdzie najlepiej go szukać. Jeśli komuś uda się dzięki tym wskazówkom znaleźć jakiś kawałek jantaru to proszę o informację w komentarzu pod tamtym artykułem. A dzisiaj będzie trochę o historii. Bursztyn bowiem odegrał bardzo ważną rolę w dziejach Europy. Czas poznać szlak bursztynowy. Bursztyn w czasach starożytnych był powszechnie ceniony i bardzo drogi. Oprócz wykorzystywania go jako kamień szlachetny przy tworzeniu biżuterii, miał również swoje zastosowanie w medycynie i religii, gdzie uznawany był za amulet. Zdobycie bursztynu wiązało się z długą i niebezpieczną podróżą do barbarzyńskich plemion na południowym wybrzeżu Bałtyku, czyli do naszych przodków ;). Jantar na początku naszej ery był w Cesarstwie Rzymskim droższy niż niewolnicy. Nie dziwi więc, że wielu kupców podej (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Foczki nad Bałtykiem :) Bursztynowy Bałtyk

Z czym kojarzy się Bałtyk oprócz bursztynu. Dla mnie osobiście z fokami. Ale nie z takimi kiczowatymi, pluszowymi, które możemy kupić na każdym nadmorskim bazarku. W Bałtyku żyją prawdziwe ssaki, a ich populacja dzięki ścisłej ochronie jest z roku na rok coraz liczniejsza. Nie tak dawno temu, bo jeszcze na początku XX wieku, foka była gatunkiem pospolitym, a ich populację szacowano na ok. 100 tys. osobników. Ale ze względu na ich mięso oraz tłuszcz z którego wytapiano tran intensywnie polowano na te ssaki. Rybacy uważali je za największe morskie szkodniki, ponieważ wyjadały ryby z sieci. Mimo wszystko populacja fok była w miarę stabilna. Największe spustoszenie poczyniła II wojna światowa oraz przede wszystkim zanieczyszczenia wód Bałtyku zdziesiątkowały liczebność fok. W latach 70 – tych w całym Morzu Bałtyckim było ich ok. 3 - 4 tysięcy sztuk! Fokom groziło realn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czas zaklęty w kropli żywicy Bursztynowy Bałtyk

Jest wiele symboli Bałtyku - lody bambino, gorąca gotowana kukurydza, niewielkie muszelki, itd. ale nic nie może się równać z bursztynem. To właśnie bursztynu wypatrują wszyscy spacerujący brzegiem morza. Samodzielnie znaleziony, nawet najmniejszy kawałek, jest najlepszą pamiątką znad morza. Bursztyn to nic innego jak zastygła wiele milionów lat temu żywica pochodząca z niektórych gatunków drzew iglastych. Może mieć przeróżne kształty, formy i kolory. Najbardziej cenne okazy to te, w których znajdują się zastygłe szczątki roślin czy zwierząt. Ciekawostką jest to, że według naukowców największe złoża bursztynu znajdują się na wybrzeżu Obwodu Kaliningradzkiego. Kiedy zatem i gdzie najlepiej szukać bursztynu? Niestety dla wszystkich kochających wczasy nad morzem, nie we wakacje. Najwięcej żywicy kopalnej znaleźć (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wywiad do szkolnej gazetki :) Poszukiwacze skarbów.

 Ostatnimi czasy nasza ekipa poszukiwaczy udzieliła wywiadu do szkolnej gazetki :) Nasi koledzy - redaktorzy zadawali nam przeróżne pytania :) Dlaczego wybraliście ten temat? Wybraliśmy temat „Wyprawa po skarby Bałtyku” aby poznać a zarazem zainteresować innych wiedzą na temat naszego morza. Uważamy, że jest ono bardzo atrakcyjne i jednocześnie bardzo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wyprawa po skarby Bałtyku Poszukiwacze skarbów.

Rozpoczynamy wyprawę po skarby Bałtyku ... wszystkie zdjęcia z naszej wyprawy na stronie http://patrz.pl/poszukiwacze1

Zobacz cały wpis na blogu »
Rośnie poziom wody w Bałtyku Poszukiwacz wiedzy

W ciągu ostatnich dwudziestu lat podwoiło się tempo wzrostu poziomy wody w Morzu Bałtyckim.   Na przestrzeni ostatnich stu lat poziom podniósł się o 15 cm. Średni wzrost w ostatnich dwóch dekadach wynosił 3 mm rocznie.   Sytuacja taka obserwowana jest na całym świecie. Nad Bałtykiem obserwacje prowadzi grupa naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Przyczyny zjawiska upatruje się w zwiększonym dopływie wód (...)

Zobacz cały wpis na blogu »