łąka

Wpisy zawierające słowo kluczowe łąka.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Bażant zwyczajny biologia i ochrona przyrody

Bażant zwyczajny Phasianus colchicus z rzędu grzebiących, z rodziny kurowatych, żyje na terenie Europy i Azji w klimacie umiarkowanym w na terenach otwartych i półotwartych, na polach, miedzach, w zaroślach, na granicy mokradeł, bagien i zboczach gór. Samiec (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ciekawe organizmy biologia i ochrona przyrody

Kotek rudy, najmniejszy kot świata, zamieszkuje Indie i Sri Lankę, dorosły osobnik mieści się na ludzkiej dłoni. Kot rudy inaczej rdzawy waży 0,8-1,6 g, bez ogona mierzy 35-48 cm. Kotek rudy żyje w lasach o gęstej roślinności. W dzień spi w pustych kłodach, noca poluje na małe  ptaki, gryzonie i owady. Jest szybki, zwinny jak każdy kot,ale zagrozony wyginięciem z powodu polowań i utraty siedlisk, wycinania, lasów obecnie zyje 10 tys. osobników. Ludzie, którzy mieli kontakt z kociaczkami twierdzą, że łatwo go udomowić,jest czuły,oddany, przyjazny. Samica po ponad 2 miesiącach ciąży rodzi 2 kocięta [ (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Siedliska roślinne biologia i ochrona przyrody

Typy siedlisk roslinnych: flora zbiór gatunków z danego terenu, szata roslinna to roślinność-zbiorowiska roslinne z danego terenu. Typy siedliskowe lasu, czyli miejsca gdzie sa podobne warunki siedliskowe, gleby, pogoda, budo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Uniwersalny język biologia i ochrona przyrody

 Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jedni ludzie czują się w lesie dobrze, odczuwaja spokój i doprężenie, a inni czują pierwotny lęk? W jaki sposób psy i koty rozpoznają nasze emocje? Także my potrafimy wyczuć kiedy ktoś jest przyjazny, wesoły, szczęśliwy i wtedy przyjemnie jest nam przebywać z taką osobą, a kiedy czujemy, że ktoś jest zdenerwowany unikamy go? Chodzi o zapachy. Każde uczucie powoduje w organizmach zwierząt i roślin zmiany biochemiczne, które zmieniają ich zapach np. kiedy kogoś lubimy jestesmy mu przyhcylni wzrasta poziom oksytocyny, zmienia się zapach skóry i ludzie w naszym otoczeniu odbierają nas jako przyjaznych i miłych, gdy jesteśmy zdenerwowani, rośnie poziom kortyzolu i adrenaliny, ludzie odczuwają, że coś jest nie tak. Tak samo odczuwają nasze emocje zwierzęta, które mają wrażliwszy zmysł węchu niż my, ludzie te sygnały odbieraja podprogo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dźwiękoterapia na łonie natury biologia i ochrona przyrody

śpiew ptaków, szum wiatru, szum drzew, szelest liści i gałęzi, dzwięki wydawane przez ssaki i owady, to wszystko dźwięki natury, korzystne dla nas, w przeciwieństwie do sztucznych dźwięków uspokajają, pomagają się skupić, dają radość. Każdy ptak inaczej śpiewa, inny gwizd ma kos, inny wilga, inaczej ćwierkają wróble, inaczej śpiewa dzwoniec, skowronek, słowik, inaczej pohukuje sowa. Dzwiewki to fale rozchodzące się w powietrzu, mogą byc generowane przez sztuczne źródła a mogą przez naturalne. Sztuczna terapia dźwiękiem polega na  stymulacji słuchowej i wibracyjnej w obszarze terapeutycznym, profilaktycznym i zdrowotnym, może być wykorzystywany jeden dźwięk o jednej częstotliwości, a może być kilka. W naturze występuje wiele różnych (...)

Zobacz cały wpis na blogu »