Co powinieneś robić codzienne, a tego nie robisz

kategoria: Ciekawostki   dodane: 21/01/2020
Aby nasze ciało oraz umysł funkcjonowały prawidłowo, trzeba o nie dbać. Niektóre czynności oraz rytuały są niezwykłe ważne oraz niezbędne dla zachowania równowagi organizmu. Tym bardziej absurdalnym wydaje się fakt, jak wiele osób o nich zapomina. W przypadku chronicznego ich braku nasza psychika jak i ogólna kondycja ciała podupada. O czym tak często zapominamy? Poznaj 4 czynności, które powinieneś robić codziennie, a o nich zapominasz.
Ruch

Wpływ codziennej aktywności fizycznej jest nieprzeceniony. Nie bez powodu bowiem figuruje ona jako podstawa Piramidy Żywności. Dzięki ruchowi poprawia się ogólna kondycja organizmu. Stajemy się bardziej odporni na infekcje oraz zakażenia. Dodatkowo ograniczamy choroby, takie jak miażdżyca czy otyłość. Ponadto wzmacniamy mięśnie oraz elastyczność ciała. Codzienna dawka ruchu wpływa również na zachowanie równowagi psychicznej. Podczas wysiłku bowiem produkowane są endorfiny, potocznie zwane hormonami szczęścia. Ćwiczenia obniżają również poziom stresu oraz zapobiegają kumulacji nadwyżki energetycznej. Lekarze zalecają aktywność fizyczną o umiarkowanym stopniu pięć razy w tygodniu. Natomiast o jakikolwiek ruch, np. spacer na świeżym powietrzu, powinniśmy dbać codziennie.

Picie wody

Oczywiste, choć nie zawsze każdy z nas o tym pamięta. Wodę spożywamy zarówno wraz z posiłkami, jak i w czystej postaci. Choć nie ma dokładnie ustalonej, uniwersalnej ilości wody, jaką powinniśmy spożywać codziennie, wartość ta oscyluje w granicach 2-3 litrów. Wypijane przez nas dwie, trzy szklanki na pewno nie wystarczą. Zaleca się popijanie małych łyków w ciągu dnia oraz obserwowanie reakcji organizmu. Nie należy dopuszczać do uczucia pragnienia, gdyż jest to wówczas wyraźny znak, że już od dłuższego czasu jesteśmy odwodnieni. Woda odpowiedzialna jest za oczyszczanie organizmu z toksyn oraz wspomaganie podstawowych procesów zachodzących w organizmie. Jest zatem bardzo ważna, a o jej odpowiednią ilość powinniśmy dbać codziennie.

Jedzenie śniadań

Nie bez powodu śniadanie określane jest jako najważniejszy posiłek dnia. Wiele z nas jednak je omija, bądź spożywa je sporadycznie. Tymczasem jedzenie śniadań codziennie jest bardzo ważne. Dlaczego? Jako pierwszy posiłek dnia dostarcza nam on energii potrzebnej do dalszego funkcjonowania. Ponadto pobudza metabolizm oraz zaopatruje nasz mózg i ciało w niezbędne składniki odżywcze. Bez niego jesteśmy rozkojarzeni oraz doświadczamy bólów głowy. Dlatego też warto dbać o codzienne spożywanie śniadania do dwóch godzin po wstaniu z łóżka.

Medytacja

Ostatni punkt to znalezienie codziennie czasu dla siebie. Odpoczynek i relaks powinny stanowić obowiązkowy punkt w planie każdego dnia. W jaki sposób się odprężać? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dobrym sposobem jest medytacja, która wycisza organizm oraz uwalnia stres. Przestrzeń stworzona specjalnie na pozbycie się negatywnych emocji oraz relaks pomaga przywrócić równowagę organizmowi. Wówczas ma on czas na regenerację, a ty dbasz o swoje zdrowie psychiczne.