Wilgoć

Wpisy zawierające słowo kluczowe wilgoć.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Cyprysiki i araukaria, wpis z grudnia 2020 r biologia i ochrona przyrody

Teraz jest w sklepach dużo cyprysików, kupujemy zdrowe okazy ze sklepu ogrodniczego lub kwiaciarni, nie mogą być zbrązowiałe ani suche, lepiej znoszą wilgoć niż suszę, w drodze do domu owijamy w papier, by nie przemarzły. Te z targu mogą być chore od zimna. Nie lubią suszy więc nie można ich owijać lampkami, nie lubią dotykania, mogą przestać rosnąć kiedy dotykają okna lub ściany więc nie wieszamy na nich ozdób, nie lubią suchego powietrza, lubią zraszanie, zima lubią południowo-zachodnie okna, latem muszą być głębiej lub w półcieniu. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mechownik w domu biologia i ochrona przyrody

 Mieszkając w bloku można również założyc mechownik, nada się on na dywanik do łazienki, także w domku jednorodzinnym. Taki dywanik potrzebuje wilgoci, więc jest odpowiedni do łazienki albo do mieszkań, gdzie ze względu na cyrkulację powietrza i nieoodychające ściany panuje wilgoć. Dywanik ma podstawe z niegnijącej gąbki, można go zrobic samemu wg. instrukcji ze strony  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Uprawa mchu biologia i ochrona przyrody

 Mchy lubią wilgotne ogrody, z pozostałościami murów i fundamentów, lubią tereny zadrzewione, szczególnie nadają się do zazielenienia terenów pomiędzy drzewami. Pionierskie mszaki, porastające mury, dachy, kamienie, gleby dobrze znoszą suszę i nasłonecznienie, one przygotowują te tereny pod dalszą sukcesję roślin. Są pierwszymi producentami próchnicy. Takim odpornym na susze i słońce, niewymagającym, pionierskim mchem jest pędzlik murowy Tortula muralis, porasta mury, ściany, kamienie, nieużywane chodniki, dachy, jest rśliną pionierską, dobrze radzi sobie w miastach, jest jednym z najpospolitszych mchów w Polsce. Porasta tereny niezarośnięte przez inne rosliny, dlatego nad (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak radzić sobie z wilgocią w pomieszczeniach? Piechu o rekuperacji

Dzisiejszy sposób konstruowania budynków mieszkalnych zachwiał równowagę między oszczędzaniem energii a nadmiernym zawilgoceniem lokali. Skonstruowanie bardzo szczelnych systemów okiennych i dociepleń budynków zaburzyło istniejącą do tej pory równowagę do tego stopnia, że niezbędne stało się doprowadzanie świeżego powietrza do lokali przy pomocy dodatkowych urządzeń. Wilgotność pomieszczeń nie jest negatywnym zjawiskiem. Rzecz jasna pod warunkiem, że jej wysokość jest ściśle określona. Pomieszczenia, w których wilgotność spada niżej niż 60% to pomieszczenia, w których bywanie wiąże się dla nas z małym komfortem. Trochę wyższa wilgotność to z kolei niebezpieczeństwo pojawienia różnego rodzaju grzybów. W jaki sposób uzyskać prawidłową wilgotność. Aby przywrócić równowagę w zakresie wilgotn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Walka z wilgocią Blog budowniczego

Gdy kupujemy projekt domu, warto pomyśleć o tym jakie rozwiązania konstrukcyjne zastosował projektant w celu właściwego odprowadzenia wilgoci z domu. Pamiętajmy, że wilgoć w domu to rzecz naturalna, nie da się jej uniknąć. Wynika ona z codziennej działalności człowieka. Problem powstaje wtedy gdy wilgoci w domu jest zbyt dużo i zaczyna ona oddziaływać w sposób negatywny na domowników i sam dom. Nadmiar wilgoci może być przyczyną powstawania bardzo niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni, oraz mikroorganizmów. Są one bardzo niebezpieczne dla człowieka i należy za wszelką cenę zwlaczać przyczyny ich powstawania. Ponadto wilgoć może szkodzić samej konstrukcji domu, zwłaszcza gdy przedostaje się do kontrukcji dachu oraz termoizolacji.  Dużą rolę odgrywa to właściwa wentylacja pomieszczeń i zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Abt chronić konstrukcję (...)

Zobacz cały wpis na blogu »