Pszczoły

Wpisy zawierające słowo kluczowe pszczoły.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Zwierzęcy altruzim biologia i ochrona przyrody

Zwierzęta wykazują altruistyczne zachowania, altruizm to zdolność do pominięcia własnej korzyści, dla innego osobnika, na nawet gotowość do własnej niedogodności. Wolnobiegający pies potrafi zanieśc jedzenie drugiemu psu na łańcuchu, kot potrafi przynieśc upolowane zwierzęta chorym, starym, niepełnosprawnym członkom kolonii, wilki zwracają pokarm nie tylko dzieciom, ale starszym i niepełnosprawnym członkom stada też, nietoperze wampiry zwracają krew osobnikom,które nie zdążyły się napić. Są próby wytłumaczenia tego przetrwaniem populacji i genów nie samych osobników, gdyż zwracający wilk czy nietoperz sam zje mniej i mniej dostanie zasobów. Jednak altruizm sprzyja przetrwaniu osobnika. Zachowania egoistyczne są dobre na chwilę, altruizm opłaca (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Fale radiowe a pszczoły biologia i ochrona przyrody

Niezależny badacz z Brent w Szwajcarii, Daniel Favre przeprowadził badania pokazujące negatywny wpływ fal radiowych na zachowanie pszczół. Naukowiec zauważył spadek populacji pszczół na świecie, oprócz czynników takich jak środki ochrony roślin, choroby wirusowe i pasożytnicze, monokultury, GMO i ostre zimy jest jeszcze jeden negatywny czynnik, telefonia komórkowa. Pszczoły latają na duże odległości od ula, pod wpływem fal radiowych i sztucznych pól magnetycznych nie mogą znaleźć drogi powrotnej. Zauważono, że obecność telefonu w ulu powoduje zaniepokojenie pszczół, które przy obecności telefonu panikują. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
floromigracja i wierność kwiatowa biologia i ochrona przyrody

Pszczoła miodna wykazuje wierność kwiatową, tj zapyla jeden gatunek kwiatu w danym sezonie. Wiemy, że jest masowy rozkwit, czyli w danym czasie kwitnie jeden główny gatunek rośliny, dzięki czemu pszczoły doskonale poznają topografię kwiatu, położenie miodników, pręcików i najprostszy dostęp do nich. Dzięki ej wiedzy mogą szybciej i sprawniej zbierać pyłek, dlatego zbierają go więcej w krótszym czasie, dzięki czemu mogą lepiej zaopatrzyć ul, wykarmić larwy i królową. Wierność kwiatowa ma też znaczenie dla kwiatów, pszczoły odwiedzają jeden gatunek nie zanieczyszczają kwiatów obcym pyłkiem, za to sprawniej rozprowadzają pyłek z danego gatunku skutecznie zapylając. Widać to kiedy pszczoły wracają do ula niosąc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ekologia roślin 12 biologia i ochrona przyrody

Symbioza pszczołowatych Apoidea z kwiatami. Pszczoła ma dużą pojemnośc wola, pszczoła Apis sp. może odwiedzić duzo kwiatów, 1000-1500 główkowatych kwiatostanów koniczyny Trifolium sp., 144 wyki Viccia sp., zbiory pyłku do zaopatrzenia 1 komorki w ulu to 0,1-0,23 g pyłku, waga ciała pszczoły to 0,08 g, do wykarmienia 1 larwy potrzeba 0,15 g. Przywiązanie pszczół dorodzaju kwiatów, wykazała analiza 380 par odnózy i masy pyłkowej, 1 gat. zapyla 188 gat. kwiatów, 3 zapylaja 44, 4 22, 5 6, 7 1. Aparat gębnowy pszczoły to języczek zwinięty w rurkę, tworzący ssawke, duży narząd gębowy, sięga do ukrytego nektaru, do kwiatów dzwonkowatych pszczoła wchodzi cała, błonkówki mają gatunki o takiej morfologii, że zapylają 1 gat. rosliny, smuklik Helictus sp. np. Helictus compressus zapyla szałwie łakową Salvia phratensis, smuklik p (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
GMO a zdrowie biologia i ochrona przyrody

W Polsce mamy zakaz sprzedaży nasion GMO, niestety można uprawiać takie rośliny, kiedy zdobędzie się pozwolenia. Trudności w prowadzeniu upraw GMO nie znaczą, że nie jemy takich roślin np. w zupkach w proszku, sprowadzanych głównie z Azji owcach i warzywach, my potrzebujemy owoców i warzyw przez cały rok, kiedy nie mamy rodzimych, trzeba kupować sprowadzone z cieplejszych stref, ponieważ jeść musimy, najlepiej kupować te z krajów UE. GMO nie jest dla nas zdrowe. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Światowy Dzień Pszczół Szkolny książek świat

        20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ.     (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pszczoły Natura jest niesamowita

Takie małe stworzenia, a zawdzięczamy im tak wiele... Niestety niewiele ludzi zdaje sobie sprawę jak ważne dla naszego ekosystemu są pszczoły. Wiedzieliście że w okresie letnio - wiosennym, pszczoła ( robotnica) żyje zaledwie ok 38 dni, a podczas jesieni / zimy ponad nawet do 9 miesięcy! To tylko podkreśla jak ciężką pracę wykonują 🐝

Zobacz cały wpis na blogu »
Wizyta w pasiece - 2 sierpień 2014 Moja pierwsza pasieka

 Dzisiaj następujące czynności: Przegląd uli - można odymić sobie rękawice,  pszczoły nie będą się tak czepiać Analiza budowy ula Budowanie ramki - wiercenie dziurek na 4 druty, naciąganie drutu, zakładanie węzy - radełkiem,  na desce przypominającej podobrazia na rozmiar ramki Przytapiamy zawiniętą na górze węzę do ramki - zwłaszcza ważne aby przetopić brzeg wkręcanie śrubek w ramkę - 1/3 długości od góry ramki, w celu zapewnienia dystansu - żeby nie zginąć pszczół Rozbieranie starego ula - po analizie calu do wyrzucenia Budowa dennicy do nowego ula, z dwóch dużych desek - 2 cm grubości Elementy ula na etapie budowy: Te co nie mają styczności z pszczołami można chemią na pleśń i grzyby (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wizyta w pasiece - 17 lipiec 2014 Moja pierwsza pasieka

Dziś najprzyjemniejszy chyba dzień dla pszczelarza MIODOBRANIE: • Ul 14 - 3 nadstawki jedna niepełna i nie zasklepiona • Ul 9 - 2 nadstawki (trzecia dopiero w 10%) i jedna ramka Na oko ponad 3 l miodu - wielokwiatowy, dominujące: • troje (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Powitanie Moja pierwsza pasieka

Witam wszystkich serdecznie na moim blogu - pasieka.blogi.pl   Właśnie zacząłem przygodę z pszczołami, blog ten ma być relacją z kolejnych wizyt w pasiece i ciekawostek na temat pszczół.     Pasieka znajduje się w okolicach Mińska Mazowieckiego. Pasieka należy do mojego wujka - doświadczonego pszczelarza, liczy 9 uli - z czego dwa przeszły pod moją opiekę. Są to ule wielkoposkie leżaki oraz trzy ule warszawskie.     Pasiekę odwiedzam zazwyczaj w soboty z racji na odległość od miejsca stałego zamieszkania.     Zapraszam do śledzenie bloga i komentarzy!   .

Zobacz cały wpis na blogu »
Wizyta w pasiece - 28 czerwiec 2014 Moja pierwsza pasieka

  To pierwszy opis mojej wizyty w pasiece.  Poniżej wymieniam wykonane czynności, z krótkim opisem informacji które uważam za istotne przy jej wykonaniu.  Drutowanie ramki - na 4 nie 3 druty - dzięki czemu nie spada pełen plaster jak jest gorąco w lecie.  Skrajne druty 2.5 cm od brzegu. Ramka wielkopolska Robienie ramek (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
atak pszczół , restauracja nowy

1. W domu z kimś chowałem się przed atakiem pszczół. Był kiedyś taki film. Tu było podobnie.   2. Chciałem otworzyć hotel i restaurację. Miało to być coś luksusowego. Z kikoma znajomymi paniami (z pracy po knajpach) myśleliśmy co i jak. Wiedziałem tylko, że ma być luksusowo i nie musiałem się martwić o pieniądze. Chodziłem i szukałem lokalizacji. Była jedna jakby w okolicy parku wodnego (stojący  kilkupiętrowy budynek).  Podobał mi się. Byłem nawet u dziekana jakiejś szkoly zapytać o koszt budynku, który niedawno  wybudowali. Pytałem czy budynek był i zaadoptowali go tylko czy postawili od nowa. Jaki był koszt działki itp.

Zobacz cały wpis na blogu »