Pstrąg

Wpisy zawierające słowo kluczowe pstrąg.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Sztuka Łowienia Pstrągów na Błystki Wahadłowe Jak łowić ryby drapieżne

Łowienie pstrągów przy użyciu błystek wahadłowych jest jedną z najbardziej ekscytujących i efektywnych technik w metodzie spinningowej. Taaaak – wiem... zaraz ktoś powie o przebłyszczeniu... Ryby już dawno temu zapomniały o błystkach wahadłowych, zatem nie ma sensu się przejmować, że są to przynęty przez nie znane. Dodatkowo – błystka wahadłowa posiada cechy, których nie posiadają inne przynęty – można nimi rzucić dalej, precyzyjniej niż np. wobler. Można je prowadzić z nurtem w strefie przydennej, znacznie efektywniej, niż woblery i inaczej niż gumy. Dodatkowo, mamy fajny vibe – powrotu do spinningowych korzeni – błystka wahadłowa to oldschool! Łowienie na spinning w wąskich rzeczkach wymaga nie tylko umiejętności, ale także wyczucia i znajomości zachowań pstrągów. Musimy umieć podchodzić do stanowisk, z których oddamy rzut, maskować się, itp. W niniejszym artykule przedstawimy kluczowe aspekty, które pomogą Ci podnieśc swoj (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ryby naszych rzek i jezior biologia i ochrona przyrody

Tym razem napiszę o rybach, które żyją w naszych rzekach. Dawniej było ich dużo, dziś musimy zadbać o rzeki, żeby przywrócić ich dawną formę. Szczupak pospolity Esox lucius  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pstrągowy worming Jak łowić ryby drapieżne

Pstrągowe polowania są opisywane często jak coś, co jest niewiarygodnie trudne. Trochę prawdy w tym jest, bowiem w Polsce populacja pstrąga potokowego jest niewielka i żyją one jedynie w wodach górskich. Nie każdy z nas ma w pobliżu takie łowiska, a odległe wyprawy potrafią zniechęcić ze względu na poświęcony czas i koszty. Ale czy samo łowienie pstrągów jest trudne? Nasi prasowi i internetowi specjaliści przekonują w swoich artykułach, że łowienie pstrągów, poznanie ich zwyczajów, to lata żmudnej indoktrynacji, nauki, obserwacji przyrody itp. Oczywiście nie ma wątpliwości, że wieloletnia praktyka w łowieniu tych stworzeń nie zaowocuje świetnymi, wędkarskimi sukcesami. Ale nadmienić chcę że: kompletny nowicjusz, korzystający z niedrogiego sprzętu, po dwudniowej praktyce podstawowych technik łowienia pstrągów, również może łowić je skutecznie. Co więcej, niektóre o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pstrągi potokowe Jak łowić ryby drapieżne

Pstrąg potokowy Popularny "potokowiec" (Salmo trutta fario) jest ukochaną rybą wielu spinningistów oraz muszkarzy. Znaleźć go trudno (przetrzebione populacje w naszych wodach), podejść go trudno (płochliwość), złapać go trudno (siła i sprzyjające w walce z rybą warunki - oczywiście dla niej, w miejscach jej bytowania). Mimo tego ryba ta ma w sobie tyle uroku, że zapaleńcy potrafią za nią jeździć na drugi koniec Polski nie mając pewności, czy ją w ogóle tam (jeszcze) zobaczą. Tajemne mikro rzeczki w lasach, górach, na odludziach, w których żyją potokowce są pilnie strzeżone przez tych, którzy je znają. Znalezienie takiego miejsca jest czasem drogą do sukcesu na wiele lat i staje się naszą tajemni (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Sztolnia Czarnego Pstrąga Moje miasto - Tarnowskie Góry

 Jest to 600-metrowy fragment Głębokiej Sztolni „Fryderyk”, najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej, należącej do założonej w 1784 roku królewskiej kopalni rudy ołowiowo-srebrowej „Fryderyk” odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Sztolnia położona jest na terenie Parku Repeckiego. Sztolnia swą nazwę wzięła od pływających w niej pstrągów, które przy ciemnym świetle wyglądają na czarne.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pstrąg - charakterystyka Poznajemy przyrodę

Pstrągi to ryby żyjące zarówno na wolności jak i specjalnie hodowane w celach konsumpcji. Pstrągi posiadają dość duże uznanie w oczach większości Polaków i uchodzą za smaczne ryby. Przepisów na pstrąga jest naprawdę wiele - najczęściej spotyka się go w tradycyjnej wersji, czyli z dodatkiem ziół i odrobiną soku z cytryny. Bardzo dobrze smakuje również obtoczony płatkami migdałów. Pstrąg to źródło witamin A, E oraz D odpowiedzialnych za dobrą kondycję skóry. Znajdziemy w nim również kwasy tłuszczowe, które pomagają w leczeniu chorób serc.

Zobacz cały wpis na blogu »