Linux

Wpisy zawierające słowo kluczowe linux.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Zmagania z kompem??!! OPOWIASTKI Z ŻYCIA "NIEDZIELNEGO PATRIOTY"

Wtorek 7.06.2022  AD hour:1827 Zmagania z kompem i z systemami., ktorych jest onad 1000 {chodzi mi o dystrybucje - kto zliczy ile byo ju samych win'ow a ile jeszcze linux'ow}. Nie mam teraz ukladu progrmaisty dlatego bede scisly {ogolnie rzecz biorac takie pisanie jest bardziej ciekawe - rodzi interesujace skojarzenia. Daltego od dzis mysle tylko skojarzeiami {miedzy rymami jest sklep z rybami...a z tamtad smrod:)}

Zobacz cały wpis na blogu »
Serwer FTP (PROFTPD) cz. 2 - Użytkownicy serwera FTP beefree

Proftpd jest jedny z najpopularniejszych, dobrze konfigurowalnym serwerów FTP dla systemów bazującym na UNIX-ie.   Cyk artykółów "Serwer FTP (PROFTPD)" przedstawi spoób instalacji, konfiguraci oraz zarządzanie serwerem FTP.     Spis treści 1. Instlaca serwera Proftp. 2. Użytkownicy serwera FTP.     Użytkownicy serwera FTP   Serwer FTP jest już zainstlowany i dział ( (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tomato i mini NAS z rozbudowanym dostępem Marcin Dubicki

Router oparty na Tomato 1.28 posiada możliwość udostępniania dysków sieciowych w oparciu o serwer Samba. W wypadku prostego udostępniania nawet kilku zasobów, posiadamy ograniczenie - panel zarządzania routera daje możliwość utworzenia pojednczego użytkownika z hasłem, przez co nie ma możliwości elastycznej konfiguracji uprawnień dla różnych zasobów. Oczywiście, jeżeli zależy nam jedynie na prostym udostępnieniu, to opcja taka wydaje się wystarczająca. Jednak, jeżeli zależy nam na wielu poziomach uprawnień i dostępów, to ograniczenie komplikuje bardziej złożone rozwiązania. Jednak słowo "komplikuje" nie oznacza "nie da się" ....   [ zobacz cały artykuł ]  

Zobacz cały wpis na blogu »
Instalacja systemu w netbooku laptopowbateria

Kupując netbooka otrzymujemy urządzenie bardzo wszechstronne (jak na swoje rozmiary).  Mała waga i wymiary sprawiają że jest chętnie kupowanym narzędziem pracy. W większości przypadków okupione jest to  brakiem standardowych napędów. Tradycyjny talerzowy dysk twardy zastąpiony zostaje lżejszym i wydajniejszym dyskiem SSD, napęd optyczny po prostu  zostaje usunięty. Rozwiązanie to ma jednak jedną sporą wadę -wszystkich beznapędowych komputerów  - instalacja systemu wymaga pewnych umiejętności informatycznych.  Niniejszy poradnik pomoże wszystkim, którzy nie posiadając napędu optycznego, a chcą zainstalować systemy z serii Windows bądź Linux. Rozdział 1: Przygotowania (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Android wkrótce będzie popularniejszy w Polsce niż Windows 7 laptopowbateria

Obecnie najpopularniejszym systemem w Polsce jest Windows 7, ale jego udział spada. Rośnie za to udział Androida. Oba systemy dzieli już tylko nieco 2%. Coraz częściej przeglądamy strony internetowe na smartfonach i tabletach. To samo dotyczy naszego kraju, co ujawniają informacje ze strony. Widać to doskonale po rosnącym udziale Androida, który wkrótce ma szansę stać się popularniejszym systemem operacyjnym niż Windows 7. Obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym w Polsce jest Windows 7. Jego udział wynosi teraz 28,4%, ale cały czas spada. Natomiast Android z miesiąca na miesiąc umacnia się i obecnie ma ponad 26,2% polskiego rynku. To oznacza, że w ciągu najbliższych miesięcy może dojść do zmiany lidera. I kto wie, czy nie nastąpi to jeszcze w tym kwartale, czego nie można wykluczyć. Pamiętajmy jednak, że wszystkie wersje Windows nadal będą miały większy udział niż Android. Na trzecim miejscu mamy Windows 10 (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wind of change... My Mandriva

Dlugo nie pisałem na moim blogu więc trzeba to nadrobić :) Ostatnio nie za dużo czasu mam na swoje pasje - praca, praca, studia, praca - więc i pisać nie ma kiedy. Ale w wolnej chwili zawsze mogę sobie parę rzeczy przemyśleć. Zastanawiałem się nad sensem linuksowego desktopu. Po pewnych problemach z obsługą mojego nowego urządzenia wielofunkcyjnego Epson SX425W przeniosłem się na Ubuntu, gdzie nie mam problemu z obsługą sprzętu - wszystko działa lepiej niż pod Windowsem. Ubuntu jednak też nie jest pozbawione błędów. Wg mnie Ubuntu słabo nadaje się na desktop dla przeciętnego użytkownika komputera. Jeden z ważnych powodów to pojawienie się Unity. Po aktualizacji pojawił mi się po dłuższej chwili dziwny pulpit. Nie miałem nawet ochoty dochodzić do tego co i jak tu trzeba kliknąć by coś zrobić. Wylogowałem się więc i przełączyłem na klasyczny pulpit. Niestety co jakiś czas podczas uruchamiania środowiska graficznego wyskakuje błąd uruchamiania jakiegoś apletu w panelu. Są tez problemy z wicis (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Evo OS - wizja nowego systemu operacyjnego. My Mandriva

Od dłuższego czasu po głowie chodzi mi pomysł stworzenia nowego systemu operacyjnego. System zostałby oparty o system Linux, no bo nie jestem takim geniuszem jak chłopaki z Pioneer.OS żeby napisać własny system od zera ;-) Poczatkowo system zostałby oparty o Arch Linux, narazie jako LiveCD bez instalatora. Jak sama nazwa wskazuje byłby to system, który by się rozwijał. Troche znam swoje możliwości i wiem, że nie zrobię od razu jakiejś rewolucji. Chciałbym aby był to system dosyc prosty, szybki, lekki i przejrzysty. Nie chcę użyć w nim żadnego kolosa typu GNOME czy KDE.  Moje założenia to: - openbox jako menedżer okien - SLIM jako menedżer logowania - maksymalne użycie biblioteki Qt (w systemie nie będzie GTK+) - gitorious.org jako hosting (początkowo myślałem o codeplex.com, ale gitorious jest ładniejszy, bardziej przejrzysty i bardziej niezależny) - RPM5 (w przyszłości, początkowo bazą byłby Arch) - Phonon i VLC do mu (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Multiplatformowe aplikacje My Mandriva

Czasami zdarza się, że u znajomych instaluję system operacyjny. Miałbym ochotę zainstalować Linuksa, ale niestety mógłby to być "strzał w stopę". Najczęściej jest to Windows XP lecz ważne jest jakie jeszcze oprogramowanie będę instalował. Multiplatformowe aplikację mogą znacznie ułatwić ewentualną przesiadkę na Linuksa w przyszłości. A więc oto aplikacje, które instaluję: Mozilla Firefox - bardzo popularna i multiplatformowa przeglądarka. Flash oczywiście też obowiązkowo. OpenOffice.org - wieloplatformowy pakiet biurowy. Do pakietu instaluję również Javę. Adobe Reader - przeglądarka PDF'ów od Adobe dostępna niestety na Linuksa w wersji anglojęzycznej (oraz innych, ale polskiego nie ma), dlatego na Windows też instaluję wersję english ;-) VLC - odtwarzacz multimediów, radzi sobie z większością odtwrzanych filmów. QMPlay - jeszcze nie instalowałem, ale zamierzam. Odtwarzacz muzyki dostępny zarówna na Windowsa jak i na Li (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Chakra Project - projekt z przyszłością! My Mandriva

W ostatnich latach dużą popularnością wśród dystrybucji Linuksa cieszą się systemu "user friendly". Początkowo prym wiodła Mandriva potem jednak eliminowana była przez Ubuntu. Zawsze też na wysokiej pozycji był openSUSE. Swój epizod zaliczył też PCLinuxOS. Do prostych dytrybucji można zaliczyć także Archa, lecz jest to dytrybucja inna niż wyżej wymienione. Nie posiada graficznych konfiguratorów, lecz jest to dystrybucja z rozsądnie przemyślaną kofiguracją. Pakiety w Archu są dużo prostsze do zbudowania niż pakiety deb czy rpm. Pakiety są optymalizowane dla procesorów i686 dzięki czemu system może działać szybciej i wydajniej. Pacman pozwala na proste zarządzanie nimi. Chakra Project to LiveCD oparte o Arch Linux. W przeciwieństwie do niego posiada graficzne konfiguratory. Do prostego zarządania pakietami istnieje nakładka na Pacmana - Shaman. Istnieje również graficznny instalator Tribe i narzędzie do konfiguracji sprzętu Arxin. Wszytsko to z użyciem Qt. N (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KDE vs. reszta świata? ;-) My Mandriva

Hmmm, od czego by tu zacząć? Może od początku... Ale nie od samego ;-) Jakiś czas temu (daty nie są tu istotne) do świata oprogramowania weszło K Desktop Enviroment w wersji 4.x. Dzięki bibliotece Qt 4, która daje nowe możliwości środowisko rozwja się bardzo prężnie. Dosyć radykalna zmiana wersji była okazją do wprowadzenia dosyć poważnych zmian w wizerunku całego środowiska. Na KDE 4 powstaje coraz więcej aplikacji. Wg mnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się projektów. Codziennie na kde.org pojawiają się nowe wersje programów. KDE daje użytkownikowi pełen możliwości pulpit z całą paletą oprogramowania. Nie ma chyba aplikacji (pewnie jest ale nie zwróciłem na nią uwagi :-P ), która nie miała by swojego odpowiednika w KDE. Może parę przykładzików ;-) Przeglądarka internetowa:Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Epiphany - Konqueror Komunikator:Pidgin - Kopete Pakiet biurowy (jako całość):Microsoft Offi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Refleksji cd. ;-) My Mandriva

Co do wspólnego pakiety na Linuksie myślałem o RPM - preferowany przez Linux Standard Base. Wzorcem dla innych dystrybucji miałby być Red Hat Enterprise Linux. Od razu jednak nasuwa się myśl, że to rozwiazanie było by nie do przyjęcia przez uzytkowników dystrybucji Debianowych (raczej ze względu przyzwyczajenia a nie ze wzlędów technologicznych). Trudne też było by przekonać developerów dystrybucji tj. Mandriva, PCLinuxOSa czy openSUSE do słuszności moich racji. Pomysł raczej nie realny. Potem pomyślałem o tym ażeby namawiać twórców oprogramowania do wydawania pakietów dla Debiana, RHELa i Slackware'a. Jednak to chyba też nie skłoniło by np. Mandrivy do kompatybilności z RHEL/CentOSem. Wpadłem więc na inny pomysł. Chciałbym w najbliższej przyszłości reaktywować moją stronę http://www.linux.ocom.pl. Zbudować dział z oprogramowaniem. Tam umieścić pakiety dla róznych dystrybucji. Chciałbym znaleźć "packerów" dla różnych dystrybucji, nawiąza (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kompatybilność dystrybucji w Linuksie. My Mandriva

W ostatnim czasie w świecie pingwina pojawił się temat przyszłości Linuksa na desktopach. Niektórzy wątpią w tą możliwość - ja nie. Pojawiają się słowa krytyki i w wielu przypadkach nie są one bezpodstawne. W poszczególnych dystrybucjach mamy doczynienia z repozytoriami - mniej lub bardziej obszernymi. Znajdują się w nich najbardziej popularne programy. Ale co gdy potrzebujemy programu, którego nie ma w oficjalnym repozytorium. Sam miałem taką sytuację nie raz. Sytacja pierwsza to menedżer profili dla Kadu - Qaduzer. Był mi potrzebny przy wdrażaniu Linuksa w mojej rodzinie (udało się ;-) ). Niestety na stronie była paczka dla Ubuntu i źródła, w repozytorium Mandrivy niestety tego programu nie było. Nie dałem rady skompilować (teraz wiem dlaczego, lecz wczesniej nie wiedziałem :-/ ). Skończyło by się nie fajnie, gdyby nie Alien. W tym przypadku nawet się spisał i wyszło oki. Drugi przypadek to wtyczka AQQ dla Pidgina. Sytuacja taka jak wyżej. Alien przerobił paczke deb. Zainstalo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Exploit - ucisnienie koncepcji :P My Mandriva

We wcześniejszych notkach pisałem o (przyszłej) dystrybucji Exploit. Trochę myślałem nad jej kształtem i oto co wymyśliłem: 1. System oparty o system CentOS - kompatybilny z RHEL, niezawodna, stabilna platforma. Mam nadzieję, że jakoś go okiełznam. Do stworzenia dystrybucji chciałbym użyć narzędzia o nazwie Revisor - znalazłem nawet pakiet RPM dla RHEL 5. 2. Antico - manager okien - lekki, oparty o qt4. Jeszcze go nie próbowałem nigdy ale mam nadzieję, że się przyjmie. 3. Arora - lekka, oparta na Webkicie przegladarka internetowa. Jeszcze nie wiem czy dołączę Flasha. 4. Skype - multiplatformowy komunikator internetowy z obsługą video. 5. Kadu - klient sieci gg, a może potem i innych protokołów. 6. Beesoft Commander - dwupanelowy manager plików. 6. SMplayer - nakładka na Mplayera, odtwarzacz multimedialny, obsługuje wiele formatów audio i video. 7. Qmmp - odtwarzacz muzyki w stylu Winampa. 8. qBittorrent - zn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Exploit - cd. My Mandriva

Co do mojej dystrybucji marzeń czyli Exploita mam nowe koncepcje. Wymyśliłem nazwę dla mojego graficznego menegera pakietów - Infinity. Chciałbym aby był to program przenośny, który będzie można zainstalować na różnych dystrybucjach. Kolejna aplikacja to narzędzie do personalizacji profilu m.in zmiany wyglądu naszego stanowiska pracy. Zalezało by mi też na włączeniu do dystrybucji UbuDSL do połaczeń ADSL. Co do QMMP nie jestem pewnie, działa dosyć wolno i ten analizator dziwnie chodzi, ale to się zobaczy.   Wciąż zastanawiam się na jakiej dystrybucji oprzeć swoją. W grę wchodzi CentOS (ale nie wiem jak z jego polonizacją, być może trzeba by się Jazzem zainteresować, nie wiedomo jak z UbuDSL), Mandriva (patrząc obiektywnie to trochę z tymi pakietami nie bardzo, niektóre potrzebują zbyt duż zależności, UbuDSL może by nie było ale i tak nie sądze aby bylo potrzebne), PCLinuxOS (z tego co patrzyłem to do UbuDSL potzrebuje troche zależnośc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Qt i C++ - pare aplikacji... My Mandriva

No dawno nie pisałem więc trzeba troche odświeżyc bloga, bo się kurzem zasypie :POstatnio myślę cały czas o programowaniu. Najbardziej uniwersalnym, popularnym i chyba przyszłosciowym językiem programowania jest C++. Niestety zaprzestałem trochę jego nauki (niewiele jej było :), bo na maturze raczej będzie mi potrzebny Pascal i zeby mi się nie myliły to postanowiłem na okres paru miesięcy zrezygnować z jednego, lecz na pewno do C++ wrócę. Ale sam C++, za dużo wygody nie daje - przydały by się jakieś biblioteki do GUI - na początku myślałem o GTK+ (ze względu na to, że używam GNOME), no ale dowiedzialem się, że bardziej pasuje ona do C, a w C++ pisze się z GTKmm lecz nie jest to zbyt wygodne. Zależy mi na multiplatformowości, stabilności i dobrym wyglądzie, dlatego wybór padł a QT w wersji 4.x. Ostatnio jeszcze znalazłem coś takiego jak FLTK, ale nie jest zbyt popularne, no i nie wiem jak z wyglądem. Nie ukrywam, że oprocz samego programowanie chciałbym się zająć czymś bardziej a (...)

Zobacz cały wpis na blogu »