Korzeń

Wpisy zawierające słowo kluczowe korzeń.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Zmysły roślin-grawitacja biologia i ochrona przyrody

Rośliny mają orientację w terenie, inną niż nasza, ale wiedzą w jakim się podłożu, na jakim terenie, wiedzą gdzie są góra i dół. Nawet, gdy odwróciły siewkę do góry nogami ona i tak wypuści korzonki na dół, liścienie w górę, dorosła roślina również się odwróci sama, korzenie będą rosły w dół, gałęzie i pień w górę, wąsy czepne wyczuwają podpory, a kanianka pomidora. Eksperyment z siewkami przeprowadził Henri Louis Duhamel de Monceau, inspektor morski i botanik z Francji, zauważył, że siewki ustawione do góry korzonkiem, skierują go na dół, a liścienie w górę, korzenie mają grawitropizm dodatni, rosną w kierunku działania siły ciążenia, nadziemne części mają grawitropizm ujemny, rosną odwrotnie. Thomas Andrew Knight z Towarzystwa Królewskiego zbudował napędzaną wodą maszynę w kształcie koła obracanego wodą, do koła przymocował płytę, na płycie umieścił we wszystkich k (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Przeciwnowotworowy mniszek lekarski i inne jego zastosowania biologia i ochrona przyrody

Mniszek lekarski rośnie wszędzie, jest jadalny, każdy go rozpoznaje, jest darmowy, smaczny. Korzeń mniszka rozpoczyna niszczenie komórek raka prostaty w ciągu 48 godzin. Jak wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Windsor, korzeń mniszka niszczy komórki nowotworowe, nie dając skutków ubocznych. Ekstrakt z korzenia leczy nowotwory płuc, prostaty i atypową białaczkę szpikową. Są prowadzone badania na temat leczenia raka piersi przy pomocy mniszka. Zebrano ca (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
biologia roślin, histologia i biologia komórki 7 biologia i ochrona przyrody

Korzeń utrzymuje roslinę w podłożu, pobiera z podłoża wodę i sole mineralne. System korzeniowy może być palowy, któy ma korzeń główny i korzenie boczne (przybyszowe) i wiązkowy, ma wiele róznych i rozgałęzionych korzeni. Pobieranie wody i soli mineralnych jest w strefie wlosnikowej. Tu są włośniki, czyli uwypuklenia komórek, zwiększające powierzchnię chłonącą. korzeń transportuje wodę i biogeny do góry. Przewodzi je drewno, jest lepiej rozwinięte niż łyko. Korzeń ma centrum spoczynkowe - komórki o wydłuzonym podziale komórkowym, są to komórki inicjalne i komórki merystematyczne. U jednoliściennych jest wiele pasm drewna i łyka (korzeń poliarchiczny). Dwuliścienne mają niewiele pasm, maja korzenie oligoarchiczne. Marchew  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O korzeniu Fanaberka bloguje

Korzeń przed głęboką i spokojną wodą. Po nim chmury, dwa ptaki, po nich mały samolot. Skrzydła, niebo i w ogóle. Jesteśmy razem. Każde osobno.

Zobacz cały wpis na blogu »