Kambium

Wpisy zawierające słowo kluczowe kambium.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Drzewne serce biologia i ochrona przyrody

Spotkałam się z pewną legendą, jak w każdej legendzie i w tej może cos być i postanowiłam poszukać wyjasnienia. to legenda, ale warto sie jej przyjrzeć bliżej.W wnętrzu pni starych drzew są tzw. drzewne serca, są bardzo ciężkie i twarde, oddzielone od tkanek drzewa, ale maja widoczne słoje przyrostu wtórnego. Układ tych słojów różni się od układu reszty drzewa, po uszkodzeniu pnia serce wypada. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
biologia roślin, histologia i biologia komórki 8 biologia i ochrona przyrody

Nagonasienne Gymnospermae maja cewki. W łodydze ksylem różnicuje się najbliżej osi, protoksylem jest najbliżej osi. Metafloem odkładany jest na zewnątrz, protofloem spychany na zewnątrz. Dwuliścienne mają prokambium. Są trzy typy wiązek kolateralne, koncentryczne i promieniste. W czasie podziału kariokineza odpowiada za ruch chromosomów, cytokineza za podział protoplastu. Komórki potomne są połączone jamkami. W miejscu powstania dwóch komórek potomnych tworzy się przegroda pierwotna, jej elementy odkładają pęcherzyki aparatu Golghiego. Na przegrodzie pierwotnej odkładana jest ściana pierwotna. Kolenchyma (miękisz grubościenny) jest pod epidermą i ma ściany pierwotne. Dwuliścienne częściej mają subepidermalną sklerenchymę, jest to najbardziej zewnętrzna częśc walca osiowego. Jednoliścienne nie maja kory pierwotnej i walca osiowego. Pod epidermą mają sklerenchymę. U jednoliściennych wiązki (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
biologia roślin, histologia i biologia komórki 4 biologia i ochrona przyrody

Kolejną tkanką roslinną jest miękisz (parenchyma). Zbudowany jest z cienkościennych, żywych komórek. Komórki miękiszowe mają dużo wakuoli. Komórki luźno do siebie przylegają. Miękisz może odróżnicować w merystemy wtórne, czyli wtórne tkanki roślinne zdolne do podziałów. Taką tkanką jest fellogen. Są różne rodzaje miękiszu: miękisz zasadniczy, ma cienkościenne, okrągłe, silnie zwakuolizowane komórki i wypełnia ciało rośliny. Wystepuje w rdzeniu, owocach i korze pierwotnej. Miękisz zieleniowy, chlorenchyma (asymilacyjny), jest w liściach i utworach liściopodobnych - liściakach i gałęziakach, liściaki sa to spłaszczone ogonki liściowe, które pełnią funkcje asymilacyjną zamiast blaszek liściowych, sa np. u dzbaneczika Nephentes sp., gałęziaki to spłaszczone lodygi o funkcji asymilacji są np. u szparagów Aspa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »