Efekty specjalne

Wpisy zawierające słowo kluczowe efekty specjalne.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Tworzenie dźwięku w filmach Spec od efektów

Nie zastanawialiście się nigdy nad tym czemu te wszystkie dźwięki w filmach są tak idealne? Czy naprawdę idąc przy zatłoczonej ulicy tak wyraźnie słychać na przykład śpiew ptaków? To tylko przykład, których można by wymieniać w nieskończoność. Dzieje się tak dlatego, że dzisiaj w głównej mierze dźwiękowcy korzystają z mikrofonów kierunkowych. Chodzi o to, aby nie nagrywać szumu czy rozmów z planu zdjęciowego, zupełnie niepotrzebnych odgłosów ulicy i tym podobne. Później, poszczególne dźwięki są dogrywane już osobno. Kierunkowo nagrywa się jedynie dialogi aktorskie i ewentualnie drobne elementy otoczenia. To dlatego, słynny już, dźwięk miecza wyciąganego z pochwy jest tak metaliczny. Pochwa jest skórzana i absolutnie nie da się uzyskać takie dźwięku. Kierunkowo nagrywa się także z innego powodu. Chodzi tutaj o filmy dubingowane. Łatwiej jest (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bronie wykorzystywane w filmach Spec od efektów

W bardzo wielu filmach, w rękach aktorów pojawiają się różnorodne bronie. Myślicie, że to są zabawki czy jednak prawdziwe bronie? Najczęściej są to prawdziwe bronie, a zabawki zdarzają się głównie w filmach o bardzo niskim budżecie. Prawdziwe bronie nie zawsze oznaczają jednak sprawne. Co więcej, bronie te są bardzo często modyfikowane na potrzeby filmu. Dospawane przedłużki, dodatkowe lufy, wyrzutniki granatów i temu podobne rzeczy. Taka broń oczywiście już nie działa, ale dobrze się prezentuje. Jeśli na filmie widzimy, że aktorzy z broni strzelają to już na pewno wiemy, że jest to broń prawdziwa, choć strzela się oczywiście ślepakami, a operatorzy dźwięku muszą później jedynie uatrakcyjnić same wystrzały. W niektórych filmach można się jednak dopatrzeć pewnych błędów. Największym jest wyraźny brak magazynków w broni trzymanej w ręku. Typowy widz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Efekty specjalne w filmach kiedyś, a dziś Spec od efektów

Nie tylko urządzenia do filmowania przeszły ogromną ewolucję od czasu pojawienia się pierwszych filmów na świecie. Ogromną rewolucję przeszły także same efekty specjalne. Podstawowa różnica między kiedyś, a dziś jest taka, że przed latami 90 ubiegłego stulecia efekty specjalne tworzone były ręcznie. Od lat 90 stosuje się do tego komputery, urządzenia, które z roku na rok stają się coraz wydajniejsze i dają większe możliwości dla grafików. W starych filmach naprawdę nie trzeba się mocno skupiać, aby dostrzec, że wielki włochaty potwór to kukła, która porusza się mocno nienaturalnie, a niszczone miasto jest makietą po której poruszają się zabawkowe samochody. Najlepiej widać to szczególnie na filmach produkcji japońskiej z przed lat. Najbardziej charakterystycznym elementem dawnych filmów są także sceny w ruchu. Ewidentnie widać, że aktorzy t (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Niedoceniana praca kaskaderów Spec od efektów

Oglądając filmy zachwycamy się efektownymi scenami pościgów, wybuchów, skoków i tym podobnych rzeczy. Choć na filmie widzimy samego aktora to jednak nie on jest bohaterem danej sceny niebezpiecznej. Podczas kręcenia niebezpiecznych scen wykorzystuje się kaskaderów, którzy zastępują aktorów. W niektórych przypadkach nawet sam kaskader musi odgrywać kawałek roli za aktora. Kaskaderzy to ludzie o stalowych nerwach, którzy naprawdę nie mogą znać uczucia strachu. Często są to byli komandosi, policjanci oraz wojskowi, czyli ludzie dobrze zaprawieni w boju. Kaskader, aby mógł wykonywać swój zawód musi przejść szkolenie. Nie jest to jednak kilkumiesięczne, ale wieloletnie szkolenie, na których kaskader dowiaduje się nie tylko jak efektownie wykonywać różne wyczyny, ale także jak nie dać się zabić…praca kaskader&oa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Efektowne wybuchy w filmach Spec od efektów

Lubicie filmy akcji, gdzie jest bardzo dużo wybuchów prawda? Ja też je uwielbiam. Wybuch jeszcze nie tak dawno temu należał do najbardziej efektownych rzeczy w filmach i stosowano go oczywiście bardzo często. Dzisiaj schodzi on już trochę na drugi plan, gdyż bardziej efektowna okazuje się być technologia 3D, ale przecież wybuch w 3D to też jest coś niesamowitego prawda? Jeśli wybuchy są realne to pracuje nad nimi sztab saperów oraz pirotechników. Są to ludzie z ogromną wiedzą i doświadczeniem, którzy doskonale wiedzą jak zachowa się wybuchający samochód, ściana budynku i inne rzeczy. Używane materiały wybuchowe są bardzo różnorodne, w zależności od potrzeb. Zawsze jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi pracujących na planie. Jeśli aktor ma być częścią sceny wybuchu, na przykład przejeżdża przez wybuchającą ścianę to zawsze zastępuje go kaskader, kolejny (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Imitacja zimy w produkcjach filmowych Spec od efektów

Bardzo wiele filmów powstaje w zimowej scenerii, ale nie zawsze oznacza to, że ekipa filmowa wyjeżdża kręcić zdjęcia w miejsca, gdzie śniegu jest dużo. Są filmy, gdzie na przykład tylko kilka scen rozgrywanych jest w zimowej scenerii i taki wyjazd byłby zupełnie nieopłacalny. Specjaliści od scenografii dysponują dzisiaj jednak tyloma możliwościami na imitowanie zimy, że aż sam byłem zdziwiony jak poznawałem te wszystkie metody. Współcześnie oczywiście najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi pracujących na planie filmowych, ale także i ekologia. Materiały z jakich wykonuje się sztuczny śnieg do takich właśnie należą. Najbardziej popularny, bo najtańszy, jest śnieg papierowy. Odpowiednio uformowane kawałki papieru tworzą niewielkie zaspy, grudki i temu podobne kupki śniegu. Co ciekawe papier ten jest niepalny, a do tego bardzo odpory na wilgoć. Najbardziej efektowny jest śnieg polimerowy. D (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Efekty specjalne generowane przez komputery Spec od efektów

Od momentu pojawienia się komputerów na świecie technologia produkcji filmów z efektami specjalnymi bardzo szybko ewoluowała. Nie można jednak zapominać o produkcjach z przed lat 80. To dlatego, że w tamtych czasach efekty były tworzone ręcznie i wspominane przeze mnie filmy w poprzednim wpisie naprawdę świadczą o ogromnym kunszcie i fachowości ludzie tworzących wtedy filmy. Początek lat 90 to jednak pierwsze, w miarę wydajne już komputery, który były wykorzystywane do produkcji efektów specjalnych. Na tych pierwszych komputerach oparty jest właśnie „Terminator 2” z 1991 roku, „Park Jurajski” rok 1993 czy „Gwiezdne wrota” z roku 1994. Bardzo spektakularnie prezentował się film (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pierwsze modele potworów oraz imitacje zjawisk nadprzyrodzonych Spec od efektów

Pisałem już trochę o tym kiedy pojawiły się pierwsze efekt specjalne w filmach i jak one wyglądały. Teraz nadszedł czas na potwory, kosmitów i ciekawe zjawiska nadprzyrodzone. Kiedy to wszystko się pojawiło? Jeśli chodzi o potwory to takim prekursorem był oczywiście film „King Kong” z 1933 roku, kiedy to na ekranie można było zobaczyć ogromną i złośliwą małpę. Za ogromny przełom w dziedzinie efektów specjalnych, zjawisk nadprzyrodzonych i wszystkich tych niesamowitych rzeczy, uznaje się film „Gwiezdne Wojny” z roku 1977. Widzowie w kinach byli zachwyceni rozmachem tej produkcji, a początkowa scena, gdzie na ekran wlatuje statek kosmiczny stała się kanonem efektów specjalnych. Zanim pojawiły się komputery i nowoczesne technologie kunsztem sztuki ef (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Historia efektów specjalnych w filmach Spec od efektów

Jako fan efektów specjalnych nie mogę pominąć tematu jakim jest historia tego typu efektów w filmach, a ta sięga już dobrze ponad 100 lat. Zdziwiło Was to? Myśleliście, że efekty specjalne pojawiły się razem z komputerami i nowoczesnymi technologiami? Nie do końca tak jest. Może te dawne efekty specjalne będą się Wam wydawały śmieszne, ale uwierzcie mi. 100 lat temu robiły one naprawdę ogromne wrażenie, a wszystkie były dziełem ludzkiej ręki, a nie programu komputerowego. Miały więc swój ogromny urok. Pierwsze efekty specjalne pojawiły się już w 1900 roku w filmie „The Enchanted Drawing”. O wiele większe wrażenie zrobiła jednak produkcja z 1902 roku pod tytułem „Podróż na Księżyc”. Wyprawa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Na początek trochę o mnie Spec od efektów

Witam Was moi drodzy. Przed chwilą założyłem swojego bloga więc wypadałoby napisać kilka słów o sobie  Obecnie mam 23 lata i mieszkam we Wrocławiu, a do tego jeszcze studiuję. Moją ogromną pasją od zawsze były filmy, a szczególnie różnego rodzaju efekty wizualne, więc pewnie nie trudno będzie się domyślić tego jaki kierunek studiów sobie wybrałem…Jestem studentem kierunku „Film i sztuki audiowizualne” i mam ogromną nadzieję, że kiedyś zostanę naprawdę specem od efektów specjalnych. Z racji moich zainteresowań chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat filmów, a w szczególności tego jak powstają i jak robi się te wszystkie zapierające dech w piersiach sceny. Nie będę ukrywał, że właśnie po to tak często chodzę do kina. Lubię podziwiać te wszystkie efekty i za każdym razem jestem zaskoczony (...)

Zobacz cały wpis na blogu »