Dąb

Wpisy zawierające słowo kluczowe dąb.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

uprawa drzew biologia i ochrona przyrody

Lipa drobnolistna lubi przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, zasobne gleby, słonce i półcień, w pojemniku można sadzić przez cały sezon, bryłę korzeniową jesienią lub wiosną, lubi przycinanie, toleruje zanieczyszczenie Lipa szerokolistna lubi żyzne, świeże, wilgotne, głębokie gleby wapienne, ciepło, nie lubi zasolenia gleby, suszy, upałów, odporna na mróz, lubi cięcie Olcha biała i czarna lubi podmokłe gleby, nie mogą być wapienne, lubi słońce i cień, pH gleby to 4,5-7,3,może mieć torf, żwir, piasek, musi mieć dużo miejsca, sadzimy ją po przymrozkach wiosną, poprawa gleby to zmiana pH i nawilżenie, chyba, że gleba ma odpowiednie pH i wilgotność, olchy sadzimy co 6 m, dołek z korzeniami musi być zasypany 60-70 cm ziemi, w suche dni olchę podlewamy jeśli gleba jest sucha, młode, ponad 3-lenie olchy przycinamy w bezmroźne, wiosenne dni (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Drzewa Polski biologia i ochrona przyrody

Tu porzedstawię najważniejsze dzikorosnące drzewa w naszym kraju. Buk zwyczajny Fagus sylvatica gładka, popielata kora, z czasem staje sie szorstka i pomarszczona. Liście są jajowate, feliste, u góry błyszczące, u dołu owłosione, mają owłosione ogonki, ulistnienie skrętoległe. Pączki liści są lancetowate. Młode liście i pędy są owłosione. męskie kwiaty zebrane są w koszyczki, maja czerwonawy, rurkowaty okwiat, kwiaty żeńskie wyrastają po dwa w miseczkowatej, czteroklapowej okrywie, pyłek jest kulisty i porowaty, owoce to trójgraniaste orzeszki-bukiew są w owłosionej torebce-kupuli. Drewno nadaje sie na meble, owoce to pokarm dzików.Kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocasta (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Leśni stratedzy biologia i ochrona przyrody

Drzewa podobnie jak inne organizmy zajmują nowe terytoria, jedne rozsiewają nasiona przy pomocy zwierząt (zoochoria), inne poprzez wiatr (anemochoria). Cykl życia rośliny zaczyna się od powstania nasienia, które może trwać w uśpieniu do wykiełkowania siewki przez wiele lat do obumarcia. Jej celem jest wydanie jak największej ilości nasion i rozprzeszczenienie się na nowe tereny. Są drzewa długowieczne, wolno rosnące, wolno dojrzewające, drzewa te rosną w lasach, dorosłe osobniki zasłaniają koronami światło sloneczne dla młodych drzewek, któe muszą korzystać z 3% światła dostająćego się do nich. Takie drzewka mają słabą fotosyntezę, ale starsze drzewa dokarmiają je przez sieć korzeni, którymi są połączone. wolny wzrost pozwala im osiągnąć stabilną sylwetkę, która skutecznie opiera się wichurą i utrzymuje drzewo w podłożu. Wolno rosnące drzewo wolno zużywa energię i wolno się star (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dubienscy to rodzina spod Dębu Ród Dubieńskich

Polecamy zapoznanie się z pozycją "Syn Marnotrawny" wydaną w 1905 r. nakładem Gebethnera i Wolffa a autorstwa Józefa Weyssenhoffa który to w tej ksiązce opisuje m.in Rodzinę Dubieńskich którą miał sposobność poznać i następnie utrzymywać z nią kontakt. Cytuję "Dęby Dubieńskich stoją zwartym, wyniosłym szpalerem od kilku już pokoleń. Nawet fizycznie rodzina posiada swój typ osobny, wytworzony może przez zapatrzenie,wytworzony może przez zapatrzenie się na siebie samą. Wszyscy prawi Dubieńscy są wysokiego wzrostu, czoła mają wypukłe, oczy jasne, daleko odsunięte ku skroniom, nosy wydatne, nieco miękkie."   Widzimy tutaj Opis wyglądu charakterystyczny tak naprawdę dla osób pochodzenia kresowego skąd spora cześć Dubieńskich pochodziła i mieszkała i właśnie na krasach za Bug (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Drohiczyńscy-Dubieńscy Ród Dubieńskich

Drohiczyńscy-Dubieńscy – polski ród szlachecki, biorący pierwszy człon nazwiska od miejscowości Drohiczyn leżącej w woj. podlaskim, w powiecie siemiatyckim zaś drugi człon nazwiska od miejscowości Dub (dawniej Dubno) w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Komarów-Osada (...)

Zobacz cały wpis na blogu »